Основні параметри світлодіодних автомобільних ламп, що вони означають?
Світлодіодні автомобільні (LED) лампи вже давно увійшли в наше життя, їх активно використовують водії, тому що робочі характеристики вигідно виділяють їх на тлі інших типів автомобільного світла.
Якщо ви плануєте купити світлодіодні лампи, то перед покупкою обов'язково треба більш детально вивчити всі характеристики таких пристроїв. Це дозволить купити саме ті, чиї параметри будуть повністю відповідати вашому автомобілю та умовам експлуатації. Адже від якості автосвітла і рівня освітленості дороги в темний час доби залежить безпека водія.
Основні характеристики світлодіодів
Якщо при покупці галогенок раніше завжди доводилося спочатку дивитися на їх потужність в ватах, щоб зрозуміти, наскільки яскраво світитиме та чи інша лампа. То у випадку зі світлодіодами, цей показник має не таке велике значення.
У світлодіодів вати, зазначені на пакуванні, говорять не про яскравість лампи, а про рівень споживаної електроенергії в одиницю часу, зазвичай на годину. Зверніть увагу, що якщо порівняти лампи розжарювання зі світлодіодними аналогами, то при рівній яскравості, рівень споживання енергії у світлодіодів буде в кілька разів нижче. Саме тому вони стають все популярнішими, оскільки знижують витрату енергії, нічим не поступаючись галогенним за рівнем освітленості. Що стосується яскравості світлодіодних лампочок, то головною одиницею, в якій здійснюється вимірювання яскравості їх випромінювання, є люмен. Не менш важливими є показником люкс і коливань. Давайте подібні розглянемо, що вони означають і як впливають на робочі властивості світлодіодних ламп.
Що вимірюють в люменах, і на що впливає цей параметр?
Люмени показують величину світлового потоку, поширювану будь-яким джерелом світла.
Наприклад, проста галогенні лампи потужністю 80 Вт створює світловий потік близько 1000 люмен. А світлодіоду для того, щоб отримати світловий потік аналогічної сили, потрібно набагато менше потужності, тому вони набагато економніше.
Варто також сказати, що люмени говорять про те, скільки світла віддає автомобільна лампа. Тобто, чим вище показник в люменах, тим яскравіше світить лампочка. Однак варто мати на увазі, що яскравість і показник люменів для різних ламп все ж буде відрізнятися, бо люмен це не абсолютний показник. Важливо при виборі брати до уваги і інші параметри: колірна температура, освітленість, яскравість і сила світла.
Враховуйте, що при визначенні люмен береться весь світловий потік. І при цьому опускається ефективність фокусування лінзи або відбивача автомобільної фари. Саме через це не можна для оцінки яскравості лампи спиратися тільки на показник люмен, він не відображає інтенсивність променя і вбирає в себе весь світ, в тому числі сильно розсіяний. Наприклад, широкий і добре сфокусований світловий промінь можуть мати однакове значення люмен, але їх підсумкова яскравість буде різною.
Що показує параметр люкс у світлодіодних лампах
Люкс характеризує рівень освітленості. Вона показує, наскільки буде освітлена невелика поверхня, площа якої становить 1 кв. м. при попаданні на неї світлового потоку, рівного 1 люмен. Щоб було зрозуміліше, уявіть, що на ділянку дороги площею 1 кв. м. направили світловий промінь 100 люменів, в цьому випадку освітленість буде дорівнює 100 люкс. Тепер беремо той же самий потік 100 люмен, але направляємо його на ділянку в 10 кв. м., природно освітленість буде нижче — вона складе всього 10 люкс.
Освітленість — це величина, прямо пропорційна таким показником, як сила світла. При цьому якщо ви віддаляєте лампочку від поверхні — освітленість падає, а коли наближаєте — зростає. Нормується зазвичай показник горизонтальної освітленості, тобто поширення світлового потоку в горизонтальній площині.
Яке значення для світлодіодів має показник кельвінів?
Зазвичай класичні лампи розжарювання видають рівний тепле світло жовтуватого кольору. А ось світлодіоди можуть мати різний колір світіння, тут доступна ширша колірна гамма від фіолетового і червоного, до холодного білого. Причому визначити, яким кольором буде світити лампочка можна вже в магазині, по маркуванню. Саме тут вам і стане в нагоді такий параметр, як колірна температура, вона якраз і вимірюється у Кельвінах.
Кельвін — це характеристика будь-якого джерела світлового випромінювання, вона визначає не тільки колір світіння, а і його колірну тональність (наприклад, холодна, тепла або нейтральна). З фізики все знають, що сонячне світло — це сукупність випромінювань з різною довжиною хвиль. З'єднуючись, різні світлові промені можуть давати різний колір світіння, цією ж властивістю володіє і будь-яке інше джерело світла.
Зверніть увагу, що колірна температура ніяк не характеризує спектр променів, що входять до складу випромінювання, що йде від світлодіодної лампи. Цей параметр відображає те, як людським оком сприймається колір світіння цієї конкретної лампочки.
Що стосується автосвітла, то закономірність тут досить проста: чим нижче число, тим більше жовтим буде світити лампа. У стандартних галогенових автоламп колірна температура зазвичай становить 2700-3500 К. Тобто, як що вам потрібна світлодіодна лампа зі схожим теплим жовтуватим світлом, то під час купівлі вибирайте лампи, на пакуванні яких також вказана аналогічна колірна температура.
Для визначення точного кольору використовується спеціальна температурна шкала Кельвіна. Згідно з якою:
— 2700-3000К — цей показник відповідає теплому і м'якому світлу, в якому переважають промені червоної області спектра.
— 4000-4200К — цей показник відповідає холодному світлу, а випромінювання рівномірно розподіляється по всьому спектру.
— 5200-6500К — цей показник відповідає денному світлу, в ньому переважають промені з синьої частини спектра.
— 8000-25000К — цей діапазон відповідає ультрафіолетовому випромінюванню.
В інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити автомобільні світлодіодні лампи у Львові, Івано-Франківську та Тернополі від провідних виробників. У нас в каталозі представлений дуже широкий асортимент ламп для будь-яких автомобілів з різними характеристиками. При необхідності менеджери завжди допоможуть підібрати оптимальний варіант.