Як вибрати активний сабвуфер для автомобіля?
Сабвуфер — один з найважливіших компонентів автомобільної акустичної системи. Саме сабвуфери дозволяють досягти ідеального звучання низьких частот. Він зазвичай має вигляд великого динаміка, поміщеного в спеціальний корпус, необхідний для забезпечення ідеальних акустичних показників. Якщо в акустичній системі відсутній сабвуфер, то звучання буде не таким насиченим і різноманітним, особливо на низах.
У чому полягають особливості активних сабвуферів?
Всі пропоновані в магазинах низькочастотні динаміки можна поділити на дві великі групи: пасивні та активні.
- Активний сабвуфер — оснащується вбудованим підсилювачем звуку.
- Пасивний сабвуфер — пропонується без підсилювача.
Одне з найбільш важливих і суттєвих переваг активних сабвуферів — компактність і легкість монтажу. Щоб інтегрувати пристрій в уже наявну акустичну систему машини, досить лише підключити контакти до головної системи транспортного засобу. Також варто відзначити, що активні динаміки не потребують погодження компонентів, це теж великий плюс.
Але є у них і свої недоліки. Попри те, що активні сабвуфери дешевше, це ж і буде їх мінусом. Пов'язано це з тим, що виробники часто для здешевлення використовують більш доступні за ціною компоненти, які не завжди гарантують краще звучання.
Проте активні сабвуфери залишаються дуже популярними у автомобілістів. Саме завдяки своїй доступній ціні і простоті монтажу. Крім того, з ними простіше, не треба підбирати окремий підсилювач і встановлювати його.
Різновиди активних сабвуферів
Виробники пропонують різні типи активних сабвуферів. Розгляньмо, які вони бувають і чим відрізняються між собою.
- Активний сабвуфер закритого типу. Це найпростіший варіант конструкції. Їх виконують у закритому герметичному корпусі. Тобто динамік вже встановлений в спеціальному корпусі, виробник в таких моделях вже забезпечив необхідну для відтворення якісного звуку акустичну порожнину. Плюс доступна ціна і хороший звук. З мінусів відносно невеликий ККД.
- Фазоінверторний сабвуфер. Цей варіант відрізняється тим, що в корпусі є спеціальний фазоінвертор — це щілина або труба. Подібна конструкція забезпечує можливість настройки частотних характеристик динаміка в діапазоні низьких частот. З плюсів хороший ККД і чисте звучання, тому що фазоінвертор гасить коливання дифузора. З мінусів, цей тип сабвуферів досить примхливий і вимагає серйозного підходу до налаштування.
- Смуговий сабвуфер. В цьому випадку динамік встановлюють всередині корпусу, а звук виходить через отвір, найчастіше для цього також використовується фазоінвертор. Такі сабвуфери відрізняються високим показником ККД. Але є і мінус — складності при побудові ящика, щоб звучання було хорошим, необхідно все правильно розрахувати, тому що динамік треба встановити всередині корпусу.
- Активні сабвуфери з пасивним радіатором. У них також використовується додатковий динамік, що дозволяє знизити частоту резонансу.
Особливості установки активного сабвуфера в салоні автомобіля
При встановленні активного сабвуфера треба враховувати не тільки розмір і конфігурацію багажника, а й тип кузова транспортного засобу. Серед основних можна виділити: седан, універсал і хетчбек. Інші просто будуть варіаціями даних типів кузова.
В седанах зазвичай динамік сабвуфера встановлюється таким чином, що звук направлений на заднє сидіння. У цьому випадку фахівці рекомендують залишати невеликий зазор — близько 8 см, а також намагатися зробити так, щоб звук був направлений в центр сидіння. Це важливо, тому що цей варіант дасть можливість досягти максимального проникнення звуку в салон.
При встановленні сабвуферів в універсалах, звук від низькочастотного динаміка направляється назад. В такому випадку звукова хвиля відбивається від дверей багажника, і тільки потім звук поширюється по салону.
В хетчбеках рекомендується направляти звук сабвуфера вгору так, щоб звукова хвиля відбивалася від кришки багажника, після цього звук рівномірно розподіляється по всьому об'єму салону.
Компактні активні сабвуфери
Зараз можна часто зустріти ще один тип сабвуферів. Виробники стали пропонувати моделі дуже компактного розміру. Звичайно, вони не можуть гарантувати ідеальний звук, і можуть програвати по потужності своїм більш громіздким побратимам. Але у цього типу є і свої певні переваги:
- невеликий розмір, такий динамік легко розміщується в салоні, наприклад, під сидінням або в ногах, в порожнині під торпедо і т.д.
- простота підключення, при необхідності такої сабвуфер навіть можна відключити й забрати з собою додому, щоб уберегти від крадіжки.
- вільний багажник. Використання компактних моделей не вимагає місця в багажнику, тобто нічого не заважатиме.
- демократична ціна.
На що ще слід звернути увагу?
Перед монтажем будь-якої акустики, це стосується не тільки активних сабвуферів, важливо приділити увагу шумоізоляції салону. Річ у тому, що навіть найякісніший і дорогий динамік в машині зі слабким рівнем шумоізоляції, не зможе реалізувати свої можливості та видати високу якість звуку.
При встановленні будь-якого низькочастотного динаміка досвідчені майстри радять позбутися від скрипів і "цвіркунів" в салоні автомобіля. Вони негативно впливають на якість звукопередачі, тому що можуть створювати резонанс.
Підбираючи сабвуфер для вже готової системи, пам'ятайте, що дуже важливо дотриматися розумного балансу характеристик.
Що стосується конкретної моделі, то тут все залежить від особистих переваг автовласника. Тільки пам'ятайте, що краще вибирати з продукції відомих брендів, які мають авторитет і добре себе зарекомендували. Дешеві аналоги від компанії з сумнівною репутацією — це завжди лотерея. Ніхто точно не може сказати наскільки вони будуть якісними, так і по звуку явно будуть програвати. Сабвуфер і акустика — це не те, на чому варто економити, якщо ви дійсно хочете отримати хороший результат.
Сподіваємося, що наші поради допоможуть зробити правильний вибір, і сабвуфер порадує якісним і насиченим звучанням. В інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити сабвуфер активний або пасивний, в корпусі та без за вигідною ціною у Львові, Тернополі або Івано-Франківську з доставкою по Україні .