Підбираємо зарядний пристрій для акумулятора – трансформаторний чи імпульсний?
Вибір зарядного пристрою завжди важливий, від його характеристик і продуктивності залежить робочий ресурс акумулятора. Тому підібрати оптимальний варіант необхідно виходячи з функцій, що він виконує, та інших характеристик. А вони, відповідно, залежать від принципу роботи ЗУ, технології його виконання.
Купити зарядні пристрої для автомобільного акумулятора з доставкою по Україні в Івано-Франківськ, Тернопіль, Львів можна на 130.com.ua.
Які існують види зарядних пристроїв за принципом роботи
Існує два відомих типи зарядних, які розрізняються за принципом функціонування. Їх поділяють на імпульсні і трансформаторні.
1. Трансформаторні працюють за принципом звичайного трансформатора. Він виглядає як звичайний магнітний стрижень, на ньому щільними шарами намотано обмотку. Якісність і параметри такого пристрою залежать від кількості обмотки і матеріалу його провідників. Іншими словами, він працює по типу електромагнітної індукції, перетворюючи змінний в постійний струм.
2. Імпульсні зарядні пристрої є більш сучасними варіантами, які впливають на АКБ високочастотним струмом, що веде за собою подачу заряду малими імпульсами. Для їх роботи не потрібно використовувати ні стрижень, ні обмотку, вони легкі і невеликі за розміром.
Крім того, за допомогою імпульсних ЗУ можлива подача як постійного, так і змінного струму. Іноді їх використовують для змішаної або комбінованої підзарядки, в ній часто виникає необхідність, коли треба заряджати різні АКБ – легкових чи вантажних авто, мотоциклетної техніки.
Переваги та недоліки трансформаторних зарядних пристроїв
Наявність подібної конструкції веде за собою значні розміри і, відповідно використання, в більшості випадків, як стаціонарний прилад. Однак, незважаючи на вагу і габарити трансформаторними зарядними пристроями часто користуються через їх перевіреність. До інших переваг відносять:
- низьку вартість;
- рідкісні випадки поломок обладнання;
- надійність і простота конструкції;
- простота в ремонті та обслуговуванні.
До недоліків відносять такі фактори:
- великі розміри і вага;
- необхідно постійно стежити за процесом заряду, не відходячи від зарядного пристрою;
- потрібно чітко дотримуватися умов роботи, щоб агрегат не «закипів»;
- регулярно, через 30-50 хвилин, перевіряти силу струму.
Крім того, перед початком роботи потрібно обов'язково вимірювати рівень заряду акумуляторної батареї.
Переваги та недоліки імпульсних зарядних пристроїв
Використання даного обладнання більш популярне на сьогоднішній час. Відрізняється наявністю наступних переваг.
1. Невеликі розміри і вага, їх зручно перевозити в автомобілі і зберігати в будь-якому місці.
2. Автоматизованість процесу підзарядки, деякі моделі оснащені мікропроцесором, який визначає всі необхідні параметри і безпечно проводить підзарядку.
3. Удосконалена система захисту, вона працює завдяки наявності різних регуляторів, стабілізаторів.
4. Наявність декількох рівнів захисту – від перегріву, перевантажень, закипання.
5. Оснащення декількома режимами підзарядки, особливо важливим іноді буває швидкий режим або «BOOST», він часто допомагає в ситуаціях, коли треба терміново зарядити розряджену АКБ.
Крім того, багато моделей імпульсних зарядних пристроїв обладнані дисплеєм, на якому виводиться вся необхідна інформація для користувача – рівень заряду, який використовується режим, інші функції ЗУ.
Серед недоліків даних приладів розрізняють тільки один – це висока вартість. При цьому, не тільки самого пристрою, але і його обслуговування, запасних частин. Іноді досвідчені фахівці рекомендують купувати новий зарядний, ніж ремонтувати старий.
Складнощі вибору
Дуже важливо в цьому випадку зробити правильний вибір, адже від цього залежить термін експлуатації вашої акумуляторної батареї. Якщо в автомобілі використовується, наприклад, акумулятор, що не обслуговується, то для нього не підійде трансформаторний зарядний пристрій, оскільки він чинитиме негативний вплив на електроди АКБ.
Якщо акумулятор можна заряджати будь-яким із зазначених ЗУ, тоді потрібно вибирати прилад, виходячи з таких факторів:
- вартість. Для багатьох автолюбителів цей фактор дуже важливий, тому варто враховувати, що трансформаторні дешевші, а імпульсні, відповідно, – дорожчі;
- габарити. Як вже зазначалося вище, імпульсні легші і менші за розміром, трансформаторні ЗУ – більші та важчі;
- контроль процесу підзарядки, як у випадку з трансформаторним, або залишити зарядне увімкненим і займатися своїми справами, як у випадку в імпульсним.
Варто враховувати, що ці чинники не настільки важливі, якщо погано підібрати зарядний пристрій по характеристиках. Одним з найбільш важливих параметрів вважається величина струму. Тому, при виборі зарядного, необхідно орієнтуватися на показники 1: 10, можна навіть більше. Крім того, важливо при покупці дізнатися принцип роботи пристрою, пікову величину струму, які АКБ заряджає, максимально допустиму ємність акумуляторної батареї, вольтаж зарядного, а також можливі режими і функції приладу. Таким чином, підібрати оптимальну модель буде простіше і легше.