Небезпека і ризики використання ксенонових автомобільних ламп
Ксенонові лампи — це чергова сходинка еволюції освітлювальних приладів для автомобільної техніки. Вони були створені в результаті проведення досліджень щодо поліпшення світлового обладнання, фахівці хотіли створити потужні лампи з яскравим світлом, які матимуть тривалий термін експлуатації.
В основі цього типу освітлювального обладнання лежить технологія галогенових і газонаповнених ламп. Ксенонові лампочки виникли в середині 20 століття і спочатку використовувалися в кінопроекторах. І лише в 1991 р. з'явилися перші ксенонові автомобільні фари, коли фірма Philips випустила свої зразки на ринок. Цей тип освітлювальних приладів зараз досить популярний, але ксенон має не тільки плюси, але й суттєві мінуси, які можуть робити експлуатацію небезпечною. Розгляньмо всі особливості фар цього типу більш докладно.
Конструкція і принцип роботи
Ксенонова лампа має вигляд скляної колби, усередині якої під тиском знаходиться особлива суміш інертних газів, що містить ксенон і солі металу. Також в колбі знаходиться 2 електроди. Щоб між ними розпалити дугу, на електроди треба подати напругу близько 25000 В. В процесі горіння така лампа буде вимагати вже набагато меншої напруги — до 85 В.
На транспортний засіб, оснащений ксеноновими фарами, обов'язково встановлюється спеціальне додаткове обладнання, яке необхідно для забезпечення безпечної експлуатації та водіння:
- Блоки розпалювання — з їх допомогою відбувається активізація горіння. Тобто вони потрібні, щоб ксенонові лампи змогли почати світитися, саме цей блок подає імпульс високої напруги.
- Автокорректор фар — спеціальний електронний прилад, що забезпечує можливість регулювання положення оптики щодо завантаженості кузова машини, або положення щодо дороги. Він покликаний зробити світло "правильним". Автокорректор дозволяє автоматично налаштовувати положення автомобільних фар так, щоб світло завжди потрапляв на дорогу, і не сліпило водіїв, які їдуть по зустрічній смузі.
- Омивачі фар — вони потрібні, щоб забезпечити чистоту фари, їх встановлюють на бампер трохи нижче оптики автомобіля. Омивачі потрібні обов'язково, тому що навіть найдрібніші частинки бруду або пилу на склі оптики можуть стати причиною падіння яскравості й виникненню ефекту точкового світіння.
Чому ксенон популярний у водіїв?
Ксенонова оптика спочатку встановлювалася виробниками автомобілів на машини преміум-сегменту, зараз же такі фари може встановити кожен. Так, якщо все робити правильно, то задоволення не з дешевих, але водії готові витрачатися, тому що ксенон має багато переваг перед звичайними галогенними лампами.
Основні плюси ламп цього типу:
- Велика світловіддача і світловий потік.
- Світіння в вузькому діапазоні гарантує водієві хорошу видимість в умовах туману й дощу.
- Висока надійність і тривалий термін служби через відсутність нитки розжарювання.
- Економічність і високий ККД. Ці лампи майже не нагріваються і не витрачають на це енергію, а у галогенок майже 50% енергії йде на нагрів.
Чи можна встановлювати ксенон в Україні?
Використання ксенонових фар в Україні законом не забороняється, якщо виробником в конкретної моделі автомобіля експлуатація газорозрядних ламп передбачена конструкцією. Якщо використовуються автомобільні фари призначені для установки галогенних ламп, то ксенон в них встановлювати заборонено!
У статті № 122 КУпАП встановлена відповідальність водія, який допустив порушення, що спричинило аварію. Керуючись цією статтею, співробітники патрульної поліції залучають винуватців ДТП до адміністративної відповідальності.
При цьому стягується штраф у розмірі 40-50 кратного розміру неоподатковуваного мінімального доходу. Можливий і ще один варіант покарання (більш жорсткий) — позбавлення водійських прав на термін до року.
Співробітники поліції також мають право виписати штраф за ксенон, керуючись нормами закону "Про дорожній рух" (стаття 12, частина 3), який свідчить, що якщо власник машини навмисно створив умови, які загрожують безпеці дорожнього руху, то він несе адміністративну відповідальність. Однак ця стаття конкретної згадки використання нестандартної автомобільної оптики не містить. У цьому випадку розмір штрафу становить від 510 до 595 грн.
У чому небезпека ксенону?
Сам по собі ксенон не небезпечний, ризики виникають при кустарному встановленні газонаповнених ламп у фари, які для цього не призначені. Саме за це і передбачена відповідальність. Це пов'язано з тим, що світло таких ламп дуже інтенсивне і яскраве, і при неправильному налаштуванні та встановленні може зліпити водіїв зустрічних машин. Це часто призводить до аварій.
Тому існують деякі правила, яких обов'язково дотримуватися:
- Не можна встановлювати ксенонові лампи, просто замінивши ними галогенові.
- При їх установці обов'язково використання омивача фар.
- Найбезпечніший і оптимальний варіант — установка заводських комплектів разом зі спеціальними фарами.
- Використовувати можна лише ті фари, які адаптовані для ксенонових ламп: обов'язково необхідно замінити рефлектори або відбивачі на ті, що сумісні з ксеноном, найкраще використовувати лінзи, також необхідний автокорректор.
- Замінювати ксенон можна тільки парами, ці лампи можуть з часом трохи змінювати інтенсивність світіння.
Як уникнути можливого штрафу при переобладнанні фар на ксенон?
Фактично в Україні ксенонові фари дозволені, що не виключає повністю ймовірність отримання штрафу від поліції. Щоб уникнути цього, рекомендується своєчасно налаштовувати й встановлювати оптику в спеціалізованих автосервісах.
Якщо ж ви вирішили виконувати всі роботи самостійно, без допомоги фахівця, то під час монтажу важливо звернути увагу на кілька моментів:
- Важливо правильно розмістити й закріпити блоки розпалювання. Найчастіше складності виникають у власників іномарок, у яких моторний відсік буває дуже щільно укомплектований.
- Якщо штатний патрон не підходить, його треба спеціально адаптувати під ксенонові лампи.
- Обов'язково слід провести перепрограмування бортового комп'ютера. При встановленні нестандартних автомобільних ламп, він може постійно видавати повідомлення, що фари перегоріли.
- Дуже важливим моментом є регулювання фар. Якщо в машинах, оснащених ксеноном на заводі, за коригування світлового потоку відповідає спеціальний модуль динамічного регулювання. То при самостійній заміні з цим можуть виникати складнощі. Щоб світло від фар не зліпило водіїв зустрічного транспорту, рекомендується злегка опустити фари, використовуючи штатний гидрокорректор.
В будь-якому випадку, пам'ятайте, що самостійна установка ксенону — це завжди ризик. Тут дуже важливо все зробити правильно. Як вже було сказано, нехай конкретного закону саме про ксенон в Україні поки немає, все ж експлуатація автомобільного транспорту з заміненими на ксенон заводськими галеновими лампами заборонена. Їздити спокійно з ксеноном можуть тільки власники машин, оснащених цим типом оптики на заводі, конструкція фар яких повністю відповідає вимогам прийнятих міжнародних стандартів.
Якщо ви хочете купити ксенон у Львові, Тернополі або Івано-Франківську, то завжди можете замовити комплект ламп за вигідною ціною в інтернет-магазині 130.com.ua.