Як відрізнити гайковерт від шуруповерта?
Шуруповерти та гайковерти досить популярні інструменти, вони використовуються там, де доводиться мати справу із закручуванням різних гайок, болтів і шурупів. Багато в чому ці інструменти схожі, але є й істотні відмінності. У цій статті ми розповімо про те, чим шуруповерт відрізняється від гайковерта.
Шуруповерт: призначення і особливості застосування
Шуруповерт — електроінструмент, призначений для вкручування і викручування шурупів, саморізів і болтів. Він дозволяє прискорити і спростити роботу, адже якщо робити все вручну, то, наприклад, тільки на складання простої стінної шафи піде дуже багато часу. З шуруповертом це зробити можна лише за пару годин, а то й швидше.
Розрізняють декілька типів шуруповертів:
- за типом живлення: мережеві та акумуляторні;
- за наявністю ударного механізму: ударні та безударні.
Варто також сказати й про деякі інші можливості цього електроінструменту:
- акумуляторні моделі можуть замінити собою не дуже потужний бездротовий дриль;
- можливість використання насадок, які дозволяють замінити собою шестигранні ключі;
- вбудований ліхтар, який дозволяє вести роботу в місцях з низьким рівнем освітлення;
- трещіточний механізм, що настроюється, він дозволяє розмістити головки кріплень дуже рівно стосовно поверхні матеріалу, таким чином всі шурупи закручуються ідеально рівно, що покращує зовнішній вигляд готового виробу;
- наявність функції зворотного ходу або реверсу, яка дає можливість в разі необхідності швидко витягти застрягле в дереві свердло або викрутити шуруп, що міцно засів. Режим включається за допомогою кнопки, що знаходиться поруч з пусковим курком.
Гайковерт: призначення і особливості застосування
Гайковерт — інструмент, який використовується для відкручування і закручування болтів і гайок. Він має схожий принцип дії, як і у шуруповерта, але це більш вузькоспеціалізований інструмент, з ударною функцією. Щоб відрізнити пристрій, потрібно уважно придивитися до держателя. Як правило, насадка помітно відрізняється від тієї, що використовується в дрилях або шуруповертах. За допомогою гайковерта можна легко викрутити навіть старий болт, який давно приржавіл.
Гайковерти також бувають декількох типів:
- електричні;
- пневматичні (підключаються до повітряного компресора і працюють на стиснутому повітрі);
- гідравлічні;
- бензинові (по типу використовуваного двигуна бувають: 2 і 4-тактні).
Для роботи на виробництві найчастіше вибирають саме пневматичні інструменти, тому що вони надійніше і безпечніше електричних. Їх конструкція така, що гайковерт може працювати в будь-якому агресивному середовищі. Крім того, вони відрізняються високою потужністю, повною відсутністю іскроутворення. І їх не треба охолоджувати, тому що в процесі роботи вони не перегріваються. Їх зазвичай виготовляють в закритому корпусі, тому вони відмінно працювати в будь-яких умовах і в будь-яку погоду.
За типом дії вони діляться на два види:
- Моментні — вони використовуються для виконання важких робіт. Зазвичай такі гайковерти мають великий крутний момент — від 1000 до 12000 Нм, але досить маленьку швидкість обертання — близько 3-16 об/хв.
- Ударні — це найбільш популярний вид, коштують недорого і мають потужність від 100 до 4000 Вт, тобто тут є досить потужні моделі, здатні впоратися з великим навантаженням.
Найчастіше гайковерти використовуються в ремонтних і слюсарних майстернях, в машинобудуванні, для проведення різних робіт по збірці деталей автомобіля і т.д.
Основні позитивні й негативні властивості гайковертів
Одною з ключових відмінностей в роботі гайковерта є тангенціальний удар. Під час відкручування інструмент буквально одним рухом зриває гайку з болта, і лише потім починає її поступово відкручувати. Подібний підхід забезпечує можливість роботи без гайкового ключа навіть з самими застарілими і заржавілими кріпленнями. Використання ударних гайковертів дуже ефективно, коли доводиться працювати з великої технікою.
Якщо говорити про мінуси, то у гайковертів вони теж є. Наприклад, через високу потужності ці інструменти відрізняються підвищеним рівнем шуму. Особливо це помітно під час роботи з самими продуктивними і потужними моделями. А шуруповертом можна користуватися навіть пізно вночі, його практично не буде чутно.
Також врахуйте, що якщо ви спробуєте використовувати гайковерт для закручування звичайних шурупів, то треба бути дуже акуратним, адже через тангенціальний удар можна зламати або сильно закрутити шуруп. Зате, гайковерт дозволяє максимально сильно закрутити кріплення, набагато міцніше, ніж це зробить шуруповерт.
Чим гайковерти відрізняються від шуруповертів?
Насправді тут все досить просто. Гайковерт відноситься більше до професійних інструментів, в той час, як шуруповерти, навпаки, найчастіше використовуються в побуті для вирішення дрібних завдань по ремонту і складанню різних металевих або дерев'яних конструкцій.
Серед головних відмінностей можна виділити наступні:
- Гайковерт має більшу вагу і габарити, ніж шуруповерт.
- У гайковертів відсутній звичний патрон, замість нього на кінці інструменту розташувався особливий стержень, де закріплюється гайкова головка. Щоб працювати з бітами або свердлами, буде потрібно придбати і встановити спеціальний перехідник. Шуруповерти ж зазвичай мають патрон, який дозволяє їм працювати з будь-якими бітами і свердлами.
- За потужністю шуруповерти помітно поступаються гайковертам. Останні можуть відкручувати навіть дуже застарілі з'єднання.
- Шуруповерти зазвичай можуть працювати в декількох режимах, які легко регулюються завдяки наявності 2- або 3-швидкісного редуктора. У гайковерта такої функції немає.
- У механізмі шуруповерта відсутня можливість використання тангенціального удару.
З урахуванням всього, сказаного вище, можна зробити висновок, що гайковерти — це інструмент для досвідчених майстрів, які добре знають, як з ним поводитися. Шуруповерт більше підійде для новачків і для вирішення більш простих завдань.
Який інструмент краще вибрати?
Як ми вже з'ясували, призначення у цих двох типів інструменту трохи різне, тому вибір завжди буде залежати від того, для чого вам потрібен інструмент. Гайковертом вам складно буде закручувати звичайні шурупи, та власне тут такої потужності, яку мають ці інструменти, і не потрібно. Тому купувати гайковерт треба лише тоді, коли вам треба працювати зі складними кріпленнями, наприклад, для ремонту автомобіля, літака або човна, а також для проведення складних будівельних робіт. А ось для будинку, коли великої потужності не потрібно, для роботи з саморізами та шурупами, для складання і ремонту меблів прекрасно підійде звичайний шуруповерт. Особливо актуальні акумуляторні моделі, які не прив'язані до мережі і можуть використовуватися де завгодно.
Тобто вирішувати, що купити для роботи — шуруповерт або гайковерт, необхідно, виходячи з ваших особистих цілей і завдань.
В нашому інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити шуруповерт або гайковерт у Львові, Тернополі або Івано-Франківську за дуже вигідною ціною з доставкою по Україні.