Viber
Працюємо
Пн–Пт: 8:30–20:00
Сб-Нд 9:30–18:30
Оплата
Готівкова, безготівкова,
при отриманні, кредит, розстрочка
Visa MasterCard

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Через помилку при підключенні автомобільного акумулятора до бортової мережі транспортного засобу може статися повна відмова електрообладнання. Причому ситуація ця зустрічається досить часто. Навіть попри те, що покажчики полярності на батареях, як правило, є і читаються чітко, але від переполюсовки ніхто не застрахований.

Щоб уникнути цього, треба чітко знати, як визначити полярність акумулятора?

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Основні причини неправильного підключення і не дотримання полярності

Переполюсовка, коли при підключенні АКБ плутають "+" і "-", може відбуватися з різних причин:

 • банально — стерлися всі позначення або є інші пошкодження корпусу;
 • неуважність автомобіліста, який робить заміну акумулятора;
 • в машині встановлені роз'єми нештатного кольору (стандартно до мінусової клеми йдуть чорні дроти, а до плюсової — червоні);
 • неправильно проведено заряд за допомогою зарядного пристрою — така ситуація зустрічається вкрай рідко, але може мати місце при відновленні повністю розрядженої батареї;
 • кузовна шина має неправильну полярність, це може траплятися, якщо в машині на масу заземлюється "+" контакт АКБ, тобто сам транспортний засіб має зворотну полярність.

Подібних помилок треба намагатися уникати, бо неправильне підключення клем акумулятора завжди провокує серйозні проблеми в електрообладнанні автомобіля. Тому перед підключенням треба точно визначити полярність і стежити за цим дуже суворо.

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Пряма і зворотна полярність — особливості та відмінності

Всі сучасні АКБ на корпусі мають 2 клеми: плюсову і мінусову, біля яких є спеціальні позначки "+" і "-". За міжнародними стандартами ці знаки повинні мати рельєфне виконання, щоб навіть при поганому рівні освітлення автомобіліст зміг визначити, який контакт куди підключається. Водночас всі батареї в залежності від типу розташування контактних клем можуть мати два варіанти полярності:

 • Пряма — плюсовий контакт знаходиться ліворуч, а мінусовій, відповідно, праворуч.
 • Зворотній — плюсовий контакт розташований праворуч, а мінусовій — ліворуч.

Крім того, є ще деяка особливість: клеми можуть бути розташовані всередині корпусу батареї (європейський тип виконання) або виступають над верхньою кришкою акумулятора (азіатський тип виконання).

Також варто врахувати, що в деяких машинах розміри контактних клем дозволяють підключити АКБ будь-якої полярності. Звичайно, хтось може порахувати подібну універсальність великим плюсом, але це не зовсім так. Адже в цьому випадку сильно збільшується ризик неправильно встановити джерело живлення, що призведе до серйозних проблем.

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Як визначити полярність, якщо немає маркування

На старих батареях може не виявитися позначення, що могли згодом просто стертися. І не кожен водій може відразу визначити, де знаходиться плюсова, а де мінусова клема. Але є кілька досить простих методів, які можуть виявитися корисними.

Подивитися на розмір клем

Тут все досить просто, зазвичай позитивна клема має трохи більшу товщину, в порівнянні з негативною. Якщо візуально це визначити складно, то можна спробувати послідовно підключити мінусовій контакт до клем батареї (позитивний контакт чіпати не можна, щоб не було замикання, найкраще його взагалі ізолювати). При спробі підключення треба дивитися, на яку клему акумулятора контакт одягається легко, а на яку насилу або взагалі не одягається. Як правило, з позитивною через те, що вона трохи більше, можуть виникнути певні труднощі. Однак цей метод не дає 100% гарантії. І про це не варто забувати.

Використати мультиметр

Встановити полярність можна за допомогою такого простого інструменту, як мультиметр. Достатньо лише перемкнути прилад в режим вимірювання постійної напруги. Потім чорний контакт мультиметра під'єднується до контакту батареї, який імовірно має негативний заряд. А червоний — до іншої клеми. Якщо прилад показує позитивне значення, близько 12 В, то можна стверджувати, що припущення виявилося вірним. І чорний контакт і, правда, підключений до мінуса, а червоний — до плюса. Якщо ж прилад покаже значення "мінус 12 Вольт", то все навпаки: червоний контакт підключений до негативної клеми, а чорний, відповідно, до позитивної.

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Придивиться до нальоту на клемах

Це також досить неточний метод. Швидше непряма ознака, яка також може допомогти з виявленням полярності. Найчастіше рясний наліт при окисленні утворюється саме на клеми з позитивним зарядом. Він може мати вигляд зеленуватого або білого нальоту.

Що станеться, якщо неправильно підключити акумулятор до бортової мережі машини?

Автоелектрики у своїй практиці досить часто стикаються з різними випадками переполюсовки при підключенні автомобільного акумулятора. Найчастіше це виникає через банальну неуважність або поспіх автомобілістів. Наслідки можуть бути самими різними, але всі їх не назвеш приємними. Розгляньмо їх докладніше.

Вихід з ладу електронного блоку управління

Дуже чутливий до неправильного підключення к полюсам блок управління двигуна. Якщо він відмовляє, то мотор автомобіля просто припиняє заводитися. Часто виробники використовують в блоках управління спеціальний захист на випадок збоїв в роботі електрогенератора.

Захист виконана у вигляді спеціального стабілізатора, який паралельно підключається до мережі шині. У разі переполюсовки, коли спостерігається різкий стрибок напруги в мережі, він вилітає. І тоді для відновлення працездатності блоку управління досить замінити цей стабілізатор. В екстрених ситуаціях, коли заміну зробити немає можливості, можна просто прибрати цей стабілізатор, працездатність блоку буде відновлена.

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Поломка автомобільного генератора

Це досить поширена проблема, за статистикою це відбувається в 90% випадків. Якщо неправильно підключити повністю заряджений акумулятор, то також може разом з виходом з ладу генератора спостерігатися і загоряння проводки.

В цьому випадку в генераторі згорають два діоди, що формують одне з плечей випрямного моста. Іноді одночасно можуть згоріти 2 або навіть 3 пари діодів. При неправильної полярності підключення діоди з'єднуються в прямій послідовності, і через них проходить струм великої сили. Діоди не здатні його витримати і перегорають. Такий діод має майже нульовий опір. Крім того, великий струм здатний провокувати загоряння електропроводки або навіть стати причиною виходу з ладу АКБ.

Деякі виробники, щоб уникнути таких ситуацій, в ланцюг генератора додають спеціальний запобіжник. Але і це не завжди рятує, тому якщо водій допустив при підключенні акумулятора переполюсовку, то обов'язково треба перевірити працездатність генератора.

Перегорання запобіжників

Мабуть, це цілком невинна несправність. За статистикою, під час експлуатації перегорає близько 20% встановлених в автомобілі запобіжників. Тому важливо ретельно перевірити всі запобіжники. Ті, що перегоріли в обов'язковому порядку повинні бути замінені на нові, аналогічні.

Як визначити полярність автомобільного акумулятора?

Що робити після переполюсовки?

Якщо водій все ж допустив таку неприємну ситуацію і неправильно підключив батарею, то після усунення всіх поломок: перевірки генератора і заміни що вийшли з ладу, треба знову, тепер вже максимально правильно, підключити АКБ і виконати пробний запуск двигуна.

Коли машина завелася, двигуну слід дати попрацювати кілька хвилин, і потім перевірте чи не нагрівся генератор. Якщо його температура сильно зросла, це ознака того, що був пробитий діодний міст. Такий генератор потребує ремонту.

В разі, якщо все нормально, то треба також перевірити працездатність основних електричних компонентів і систем транспортного засобу: кондиціонера, ABS, освітлення, клімат-контроль, щітки склоочисника, автомагнітола тощо Якщо все справно, значить, проблема усунена, і можна вирушати в дорогу.

Якщо після переполюсовки з ладу вийшла акумуляторна батарея, то вона підлягає заміні. Відновити роботу такого джерела живлення навряд чи вийде. В інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити автомобільний акумулятор за вигідною ціною в Києві, Харкові чи Одесі з доставкою по Україні.

ТОП-3 авто акумуляторів
 

Найкращі автомобільні АКБ

Шукаєте якісний і найкращий акумулятор для авто? Даний рейтинг акумуляторів для авто складається на підставі таких параметрів як: високий попит з позитивними відгуками від наших клієнтів, якісне виготовлення — відсутність заводського браку і сервісних звернень, а також офіційна гарантійна та пост гарантійна підтримка в Україні.

Автомобільна АКБ Forse 6СТ-74АЗ Е

Автомобільна АКБ Forse 6СТ-74АЗ Е
Особливості:
 • ★ Пусковий струм 720 А
 • ★ Ємність 70 Аг
 • ★ ДxШxВ: 275x175x190 мм

Акумулятор для авто Bosch S4 Silver

Акумулятор для авто Bosch S4 Silver
Особливості:
 • ★ На 15% збільшений струм холодного пуску
 • ★ Пусковий струм 440 А
 • ★ Впевнений старт у будь-яких погодних умовах

Акумулятор автомобільний Oberon 6CT-140АЗ

Акумулятор автомобільний Oberon 6CT-140АЗ
Особливості:
 • ★ Пусковий струм 850 А
 • ★ Ємність 140 Аг
 • ★ ДxШxВ: 470x175x235 мм
 
 

Матеріали по темі

Знайдено: 0 товарів
Показати товари >
Для здійснення покупок дозвольте, будь ласка, приймати cookie в своєму браузері.