Що таке G-сенсор у відеореєстраторі, і як його правильно налаштувати?
Багато водіїв чули про таке поняття, як G-сенсор. Цей датчик використовується в багатьох різних пристроях: смартфонах, відеореєстраторах тощо. Цей сенсор дозволяє сформувати певний сигнал в залежності від його розташування щодо гравітаційного поля планети. Цим, власне і обумовлена його назва: буква G — це Gravitation (з англ. гравітація) у назві датчика. У нас їх ще іноді називають акселерометрами.
Найперше застосування цих датчиків було в планшетах і сенсорних телефонах, вони забезпечували переворот картинки на екрані з урахуванням положення пристрою (вертикальне чи горизонтальне). Пізніше їх адаптували до ігор, де вони змогли вже реагувати на повороти під різними кутами. Зараз же практично кожен автомобільний відеореєстратор оснащується подібним датчиком, але алгоритм роботи цих сенсорів трохи відрізняється.
G-сенсор у відеореєстраторі: особливості роботи та призначення
Головне призначення G-сенсора в будь-якому автомобільному реєстраторі — своєчасно зреагувати на будь-які зміни в швидкості руху транспортного засобу. Тому що машина завжди рухається в тривимірному просторі, то сенсор забезпечує можливість реагування на будь-які зміни руху також в режимі 3D. Навіть можна говорити про його роботу в чотирьох вимірах, тому що, крім контролю зміни швидкості руху в трьох осях, датчик також здатний фіксувати і час.
Іноді G-сенсор називають датчиком удару, по аналогії з тим, що використовується в автосигналізаціях. Це твердження не зовсім точне, тому що, датчику у відеореєстраторі важливіше стежити за показниками різкого прискорення або гальмування під час руху, а не визначати абсолютне положення машини або механічного пошкодження, як в датчиках нахилу/удару, що встановлюються в багатьох сучасних охоронних системах.
Сигнал, який подає датчик, надходить на мікропроцесор, що керує режимами роботи відеореєстратора. Він забезпечує реалізацію таких функцій:
- визначення і запам'ятовування точного моменту зіткнення чи інших ситуацій, в разі яких відбувається різка зміна швидкості руху транспортного засобу;
- забезпечення перенесення важливих відеозаписів (що здійснюються в момент аварії) в спеціальну захищену від стирання папку на карті пам'яті;
- екстрена активація відеозапису, якщо вона не велася в поточному режимі роботи пристрою.
Принцип роботи G-сенсорів
Всього існує два типи подібних датчиків:
- П'єзоелектричні — їхня робота ґрунтується на створенні особливої електрорушійної сили (ЕРС), яка виникає в момент зміни розмірів п'єзоелемента, що знаходиться всередині. Конструкція передбачає, що на тривимірній пьезо підвісці розміщений спеціальний інерційний елемент (невелика кулька встановленої маси). Під час прискорення машини по одній або декількох осях п'єзоелемент створює електричний сигнал, що надходить після на G-сенсор. А потім датчик подає відповідний сигнал, що зафіксовані зміни швидкості.
- Магніторезистивні — в них в якості основного інерційного елемента використовують звичайний магніт. Реєстрація переміщення машини в цьому типі датчиків відбувається за рахунок визначення зміни показника опору в магнітному полі.
Як налаштувати роботу і чутливість датчика?
Кожен G-сенсор має певні характеристики, якими визначаються його функціональні можливості, в тому числі:
- можливість регулювання і настройки рівня чутливості;
- установка тимчасових інтервалів для запису зберігається у області, що не стирається.
Для виконання регулювання чутливості треба зайти в основне меню відеореєстратора. Там повинен бути відповідний пункт. Змінювати параметри зазвичай можна за допомогою спеціальної шкали від 1 до 10, або за рівнями спрацьовування — 2g/4g/6g/8g. Зверніть увагу, що 2g — це максимальний рівень чутливості. В цьому випадку датчик буде спрацьовувати навіть при мінімальних змінах швидкості руху машини. Наприклад, він буде реагувати на:
- потрапляння транспорту в дрібні ямки і при їзді по нерівній дорозі;
- мінімальний вплив на кузов машини;
- різкий старт і гальмування автомобіля;
- круті маневри.
Очевидно, що якщо чутливість сенсора виявляється надмірно високою, то в особливу область карти пам'яті будуть постійно потрапляти непотрібні події, що призведе до її швидкого заповнення. Це може стати причиною того, що в потрібний момент для запису ДТП на карті просто не виявиться вільного місця.
Звичайно, при необхідності захищену від стирання папку можна очистити. Для цього треба підключити відеореєстратор до ПК, також у багатьох моделях це можна зробити вручну, використовуючи меню і органи управління на самому реєстраторі. Спочатку треба зайти в меню і знайти там пункт "Налаштування G-сенсора".
Також можна налаштувати часовий інтервал для запису в захищену область пам'яті, це може бути 10, 20, 30 і 60 секунд до і після події. Зазвичай вистачає 30 секунд, щоб забезпечити повне і максимально об'єктивне відображення того, що сталося. Це оптимальний варіант, і місця на карті ролик в цьому випадку займає не так багато.
Як зменшити чутливість датчик, якщо в меню регулювання не передбачена?
Іноді на ринку трапляються моделі відеореєстраторів, де повністю відсутня можливість регулювання чутливості G-датчиків. Як правило, це найбільш дешевий сегмент. Такі пристрої дуже швидко переповнює захищену область відеозаписами, на яких зафіксовані незначні інциденти. А значить, в них дуже швидко закінчується місце, і стає неможливо забезпечити гарантований запис найбільш важливих подій в разі реальної аварії.
Особливо, швидко область заповнює при їзді по не самим рівним дорогам, яких в Україні дуже багато, або якщо водій віддає перевагу агресивному стилю кермування. У цих випадках майже всі записи потрапляють в спеціальну зону. І ділянка пам'яті, яка не стирається, заповнюється менше ніж за добу. Як вирішити цю проблему?
Вихід, насправді є, наприклад, ви можете: забезпечити відеореєстратору м'яку підвіску. Для цього можна використовувати спеціальну амортизацію підвіски або чохол з м'якою подушкою для пристрою. За допомогою таких заходів ви можете добитися дуже хорошого результату, чутливість зменшиться у 2-4 рази. Цього цілком вистачить, щоб мінімізувати частоту спрацьовування датчика.
Є ще зовсім кардинальне рішення — випаяти G-сенсор з плати повністю і прибрати датчик зовсім. Тільки це не доцільно, тому що, навіщо такий відеореєстратор взагалі буде потрібен. Адже пристрій миттєво втратить дуже важливу частину свого функціоналу.
Загальні рекомендації, які варто врахувати при покупці відеореєстратора
Якщо ви плануєте купити відеореєстратор для свого автомобіля, то крім якості картинки, розподільної здатності, кута огляду та інших важливих технічних параметрів, врахуйте і наявність G-сенсора, а також обов'язково перевірте: чи має ця модель можливість управління настройками G-сенсора. Ігнорувати настройки не варто, тому що, це дуже важливо, адже в разі ДТП ви зможете гарантовано мати запис того, що сталося на дорозі, якщо датчик правильно зреагує і перенесе запис в спеціальну захищену область. Під час налаштування слід дотримуватися наступних рекомендацій:
- Встановлюючи чутливість датчика, завжди керуйтеся особливостями дорожнього покриття там, де ви найчастіше будете їздити на автомобілі. А також обов'язково враховуйте свій стиль водіння.
- Чутливість повинна бути такою, щоб сенсор реагував на легкий удар по корпусу відеореєстратора і давав команду на перенесення відео в захищену область.
В нашому інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити відеореєстратор у Львові, Івано-Франківську або Тернополі будь-якого типу за вигідною ціною. У нас в каталозі великий вибір моделей від провідних виробників. Доставка здійснюється по всій Україні.