CPL-фільтр у відеореєстраторі, як це працює?
При використанні відеореєстратора кожен водій хоче отримати чітке зображення, тому виробники постійно працюють над вдосконаленням якості картинки. Одним з методів поліпшення є використання поляризаційних фільтрів (CPL, "circular polarizer lens"), які допомагають вирівняти яскравість і прибрати з картинки відблиски й засвіти.
Зараз можна купити реєстратор уже з встановленим CPL-фільтром, так і підібрати його окремо і встановити на об'єктив потім, якщо на ньому є спеціальна різьба. Крім того, майже всі сучасні пристрої, навіть якщо у них немає зовнішнього фільтра, зазвичай мають спеціальне поляризаційне покриття на лінзі. Розгляньмо, як же працює поляризаційний фільтр і як впливає на якість відеозапису.
Особливості роботи поляризаційних фільтрів
CPL-фільтр — це спеціальний оптичний пристрій, що використовується для того, щоб отримати повністю або частково поляризаційне випромінювання з довільними характеристиками поляризації. Їхнє основне призначення — захистити відеозапис від появи деяких дефектів, наприклад: засвіти, відблиски сонячних променів, відбитки тощо. Подібний фільтр легко зможе усунути відображення і відблиски на воді та скляних поверхнях, однак, якщо є світло, відбите від металевої поверхні, він нічим практично не зможе допомогти. Другим цікавим ефектом від застосування поляризатора є посилення контрасту і насиченості кольорів. Також треба враховувати, що установка подібного фільтра на об'єктив камери автомобільного реєстратора, безумовно, сприяє поліпшенню якості зйомки в денний час, а ось вночі особливої різниці буде не помітно.
Поляризаційний фільтр — це не новий пристрій, його ефект відомий вже дуже давно. Спочатку такі фільтри використовувалися фотографами для того, прибирати з кадру паразитне непотрібне засвічення, підвищувати насиченість картинки, збільшувати її контрастність тощо. Пов'язано це з тим, що в кадрі будь-який об'єкт — це поверхня, що відбиває сонячні промені, і ці відображення завжди дуже негативно впливають на контрастність.
Що стосується автомобільних реєстраторів, одна з цілей установки CPL-фільтра полягає в усуненні відображень від лобового скла. Водії часто помічають на записах відображення торпедо автомобіля, а також все, що на ньому лежить: запальнички, брелоки з ключами, монети, смартфон і багато іншого. Ці відображення від скла можуть супроводжувати кожен знятий відеоролик. Звичайно, у деяких автомобілів кут нахилу панелі такий, що на відео відображення виявляється малопомітним, однак іноді воно може займати мало не половину екрану. Це створює певні незручності при перегляді, особливо в тих випадках, коли відбиття заважає розглянути номер транспортного засобу в кадрі, який може потрапити безпосередньо в зону засвічення.
Зовнішній CPL-фільтр або поляризаційне покриття?
У водіїв часто, виникає питання: навіщо встановлювати на автомобільний відеореєстратор додатковий зовнішній фільтр, коли практично всі виробники пристроїв відеофіксації використовують при створенні своєї продукції лінзи вже зі спеціальним поляризаційним покриттям.
Звичайно, такий вбудований фільтр частково усуває проблеми, пов'язані з відблисками на лобовому склі, але все ж він малоефективний, тому що відсутня можливість його регулювання та настройки. Водночас скло зовнішнього поляризаційного фільтра при необхідності регулюється, обертаючи його, можна підібрати оптимальне положення, в якому він зможе прибрати практично всі відблиски й засвітки, тобто картинка буде максимально чіткої без перешкод.
Кілька порад, як правильно використовувати CPL-фільтр
Якщо ви хочете отримати максимальний ефект від використання поляризаційного фільтра, то зверніть увагу на деякі хитрощі:
- Під час налаштування CPL-фільтр потрібно дуже повільно обертати та уважно дивитися, щоб не пропустити точку, в якій усунення відблисків буде максимальним. Як правило, більш ніж на 90 градусів, повертати фільтр не потрібно. Зверніть увагу, що поворот на 180 градусів від початкового положення повертає зображення в первісний стан.
- У більшості автомобільних відеореєстраторів екрани досить маленькі й не завжди дуже якісні, тому що використовуються лише для швидкого перегляду. Якщо до цього додати те, що автомобіль припаркований проти світла, то на екрані відображення торпедо на дисплеї реєстратора, швидше за все, буде взагалі не видно. І налаштувати фільтр буде дуже проблематично, тому що знайти точку усунення відблисків неможливо або вона виявляється не в повному обсязі. І в результаті на відзнятих кадрах при перегляді на якісному моніторі більшого розміру (на ПК, телевізорі і навіть на планшеті) буде величезна кількість відображень, які чітко видно і які створюють перешкоди. Але є метод, який дозволить розв'язувати цю проблему. Щоб на екрані реєстратора при налаштуванні відблиски були краще видно, покладіть невеликий квадратний листочок з білого паперу на торпедо і крутите фільтр до тих пір, поки біла пляма не зникне на екрані.
- Недорогі фільтри мають таку властивість, як затемнення кадру. Звичайно, високоякісні CPL-фільтри затемнюють картинку дуже слабо, але такі моделі дуже дороги, можуть бути навіть дорожче вашого автомобільного реєстратора, тому їх встановлювати не доцільно. Днем при хорошому освітленні затемнення не несе якихось критичних наслідків і помітно не сильно. А ось при їзді в сутінках і в темний час доби, його вже добре видно, тому вночі рекомендується знімати фільтр з об'єктива відеореєстратора.
Як бачимо, використання даних фільтрів несе користь і робить картинку якісною. В інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити відеореєстратор з поляризаційним фільтром у Львові, Тернополі чи Івано-Франківську за вигідною ціною. У нас великий вибір реєстраторів з хорошими характеристиками від провідних виробників.