Як вибрати електричний лобзик?
Електролобзик — це спеціальний столярний інструмент, часто застосовуваний під час проведення ремонтних робіт, в разі виготовлення меблів та інших дерев'яних виробів. Він дозволяє розрізати листовий матеріал, причому на відміну від дискової пили, лобзик може виконувати не тільки прямі, але і криволінійні розрізи. Цей інструмент також може використовуватися для виготовлення різних декоративних елементів з дерева, пластика, оргскла, керамічної плитки та інших матеріалів.
В цій статті ми розглянемо особливості електричних лобзиків і їх основні технічні параметри, які дуже важливо знати, якщо ви збираєтеся купити цей інструмент. Ми постараємося відповісти на питання: "Як вибрати електричний лобзик?".
Конструкція електричного лобзика
Всі електричні лобзики мають дуже схожу будову, такий інструмент зазвичай складається з таких елементів:
- міцний корпус зі зручною рукояткою;
- опорна плита (підошва);
- електричний двигун;
- редуктор;
- пилка.
Можливості інструмента залежать від особливостей цих деталей, а також наявності в конструкції додаткових елементів.
Корпус
Матеріал, з якого виготовлений корпус інструмента, повинен бути міцним, здатним витримати удари та високу температуру.
Також дуже важлива форма корпусу і зручна ручка. Рукоять повинна надійно сидіти в руці, дуже добре, якщо є спеціальне покриття, щоб лобзик електричний не ковзав в руках. Найзручнішою вважається ручка скобоподібної форми, яка забезпечує можливість добре контролювати положення інструменту. Грибоподібна форма лобзика, коли редуктор розташовується вертикально, а ручка перпендикулярно до нього, менш надійна, тому що такий інструмент складніше контролювати.
Якісний лобзик повинен мати в корпусі спеціальні отвори для вентиляції. Справа в тому, що в процесі роботи він нагрівається, і можливість охолодження збільшує термін служби пристрою. водночас важливо, щоб корпус був надійно захищений від попадання всередину пилу і вологи.
Підошва
Це дуже важливий елемент конструкції, які забезпечує опору інструменту під час роботи. Вона буває декількох видів:
- зі штампованої сталі — найлегша, але водночас у неї слабка стійкість до подряпин і іншим механічних пошкоджень;
- зі штампованої сталі з додатковою посиленою рамою з литого алюмінію — за рахунок спеціального каркаса вони більш міцні й надійні;
- цільнолита з пластиною зі сталі — найміцніші, добре тримають форму, здатні витримати навіть падіння.
Деякі моделі лобзиків мають підошви з можливістю установки в стіл завдяки наявності спеціальної різьби і гвинтів безпосередньо в підошві. Це розширює область використання інструменту.
Пильне полотно
Для роботи з кожним матеріалом використовується своя пилка, що має унікальну форму зубів. Крім того, вони виготовляються з різного типу стали і можуть мати додаткове напилення, що збільшує жорсткість ріжучої поверхні.
Пилки також мають різний тип кріплення:
- Ключове з 1 або 2 болтами — вже з назви зрозуміло, що кріплення пилки в лобзику відбувається за допомогою спеціальних елементів, які фіксуються шляхом затягування 1 або 2 болтів. Водночас дуже важливо, щоб болти були затягнуті міцно і надійно. Інакше пилка може швидко розхитатися, що буде сильно заважати в роботі або призведе до поломки пильного полотна.
- Швидкозатискна система — цей варіант більш практичний і зручний. В такому лобзику пилку закріпити можна в лічені секунди, для цього не потрібно нічого закручувати. Зверніть увагу, що тут використовуються спеціальні полотна, які мають спеціальний хвостовик.
На які технічні характеристики треба дивитися під час вибору електролобзика
Щоб правильно вибрати інструмент, потрібно врахувати, з якими матеріалами ви плануєте працювати, від цього будуть залежати основні технічні параметри інструменту. Важливо, підібрати пристрій таким чином, щоб він легко справлявся з навантаженням, забезпечував ефективне різання і міг підтримувати тривалу роботу.
Потужність
Це один з основних параметрів, який безпосередньо впливає на швидкість розпилу, а також на товщину матеріалу, з яким може працювати інструмент. За потужністю лобзики діляться на:
- побутові — їх потужність знаходиться в межах 350-500 Вт, вони підійдуть для роботи з пресованою деревиною та пластиком;
- напівпрофесійні — вони мають потужність 500-800 Вт, вони легко пиляють дерево, гіпсокартон, кераміку, оргскло, метал і інші будівельні матеріали;
- професійні — 800-1300 Вт і вище, можуть працювати практично з будь-яким матеріалом, в тому числі з металом і сталлю.
Тут важливо розуміти, що чим потужніший пристрій, тим він важче і габаритніше, і працювати з ним складніше.
Швидкість і регулювання ходу пильного полотна
Чим вище частота ходу пилки, тим рівніше буде зріз. Однак треба пам'ятати особливості роботи з деякими матеріалами, наприклад, для металу і кераміки дуже велика швидкість не рекомендована. Пов'язано це з тим, що сталь дуже щільна і на великій швидкості буде сильно грітися, а керамічна плитка досить тендітна на великій швидкості може ламатися і тріскатися.
Тому під час вибору лобзика дивіться не тільки на максимальну швидкість, але і на можливість її регулювання. Це зробить інструмент більш універсальним і довговічним, тому що пилка не буде ламатися через підвищення навантажень. Оптимальною вважається швидкість в діапазоні від 2500 до 3200 хід/хв. Для побутового використання можна вибирати пристрої навіть з меншою швидкістю, але тоді якість і чистота зрізу можуть постраждати.
Товщина пропила матеріалу
Максимальна товщина, яку здатний пропиляти електролобзик, визначається двома факторами: потужність двигуна і твердість матеріалу. Вибирайте модель з урахуванням того, з яким матеріалом плануєте працювати і товщиною листів.
Тип живлення
Електричні лобзики за типом живлення можна розділити на 2 групи:
- Мережеві — мають провід живлення і підключаються до звичайної побутової розетки. Вони не залежать від ємності батареї і найчастіше ці моделі потужніші.
- Акумуляторні — досить популярний варіант, їх перевага в автономності, тому що вони не прив'язані до мережі. Але є і недоліки — нетривалий час роботи, тому що батарея часто сідає. Краще завжди мати під рукою запасну АКБ.
Додаткові функції
Хороший електролобзик може мати певний додатковий набір функцій, які не тільки роблять його використання максимально комфортним і ефективним, але і дозволяють розширити сферу використання інструменту. Деякі роблять інструмент зручніше у використанні, деякі розширюють спектр завдань. Кожен бренд намагається оснастити свою продукцію особливими можливостями, ось лише кілька прикладів:
- Маятниковий хід. Зазвичай пилка рухається лише у вертикальній площині, вгору-вниз. Наявність функції маятникового ходу передбачає рух також і по горизонталі. Це знижує знос зубів полотна і продовжує термін служби інструменту. Часто передбачається можливість зміни амплітуди руху або повне відключення горизонтального руху. Зверніть увагу, що використання маятникового ходу підходить для роботи не з усіма матеріалами. У якісних моделях має 4 положення для роботи з різними матеріалами: деревини середньої твердості, твердих порід, м'якого дерева, пластика і металу.
- Регулювання нахилу підошви. Кут платформи може регулюватися простим поворотом корпусу пристрою або за допомогою спеціального ключа. Наявність подібної опції розширює спектр завдань, які можна реалізувати за допомогою лобзика.
- Патрубок для відведення або здування стружки. Це дуже зручно, тому що в процесі роботи накопичується багато стружки, і зупиняти роботу, щоб все прибрати не завжди хочеться, тому що процес сповільнюється і знижується якість. Деякі моделі також мають можливість підключення пилососа, що також підвищує ефективність видалення сміття з робочої поверхні.
- Підсвічування . Наявність ліхтарика, що висвітлює робочу поверхню, зробить використання лобзика комфортнішім для тих, кому часто доводиться працювати в умовах низької освітленості. Це буде сприяти більш рівному зрізу, тому що ви дуже добре будете бачити робочу поверхню.
- Лазер . Лазерний покажчик зазвичай встановлюється в передній частині лобзика, з його допомогою можна точно дотримуватися заданого напрямку, виконуючи прямолінійне різання матеріалу. Лазер — це відмінний покажчик, який виступає альтернативою звичайній лінійній розмітці. Однак для фігурної різки він не підходить.
- Антивібраційна система і глушник звуку. Ці функції допоможуть зробити умови роботи з інструментом максимально комфортними. Вібрація не заважатиме, і утримувати інструмент стане простіше.
- Захисний екран. Він забезпечує додатковий захист пильного полотна від попадання сторонніх предметів, шнура живлення і т.д. Крім того такий екран не дасть розлітатися стружці, це особливо важливо під час роботи з металом.
- Плавний пуск. Наявність даної функції захищає мотор пристрою від різкого стрибка навантаження, а майстра — від ривка в момент запуску інструменту. Під час включення електродвигун буде набирати оберти поступово, дуже плавно.
Правильно вибраний електролобзик — запорука якісного результату. Щоб інструмент працював довго і добре справлявся зі своїм завданням, при купівлі рекомендуємо врахувати кілька моментів.
Для простих побутових завдань (розпилювання невеликих дерев'яних або пластикових заготовок, керамічної плитки, ламінату тощо.) достатньо буде пристрій потужністю 500-700 Вт. Придбав більш потужну модель, ви, швидше за цього, просто переплатите за зайві Вати, тому що особливої різниці в роботі не відчуєте.
Потужні пристрої рекомендуються для невеликих майстерень, коли обсяг роботи великий і лобзику доводиться працювати постійно по кілька годин поспіль практично без зупинки. Однак врахуйте, що чим потужніший апарат, тим більше йому треба часу на охолодження. Якщо доведеться працювати дуже активно і довго, обов'язково уточнюйте робочий цикл конкретної моделі.
В інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити електричний лобзик у Львові, Тернополі чи Івано-Франківську за вигідною ціною. У нас в каталозі представлений великий вибір різного електроінструменту.