Як вибрати болгарку?
Кутова шліфмашина (болгарка) — це спеціальний інструмент, призначений для роботи з різними матеріалами. З її допомогою можна різати, шліфувати та полірувати поверхню металу, каменю, дерева тощо. Вона використовується в побуті, на виробництві та в будівництві, тому що має дуже широку сферу застосування. Виробники зараз пропонують КШМ з різними робочими характеристиками та широким набором функцій. У цій статті ми розглянемо склад інструменту його різновиди та основні технічні параметри, на які треба дивитися, щоб ви знали, як вибрати болгарку (кутову шліфувальну машину), щоб вона була надійним і практичним робочим інструментом для ремонту та будівництва.
Особливості конструкції кутових шліфувальних машин
Класична конструкція болгарки включає такі елементи:
- Корпус;
- Шпиндель;
- Редуктор;
- Електродвигун;
- Додаткова рукоять;
- Захисний кожух.
Також в комплект до кутових шліфувальних машин завжди входить ключ для заміни спорядження, а також керівництво користувача. Деякі моделі можуть мати в комплекті різне спорядження, запасні вугільні щітки, або ж кейс.
Побутові та професійні болгарки
Шліфмашини в залежності від призначення і здатності справлятися з різним обсягом навантаження можна розділити на побутові та професійні.
- Побутові — ці моделі розраховані на нерегулярну і не тривалу роботу (в середньому близько 30-40 хвилин в день), така болгарка не здатна витримувати високі навантаження. Під час роботи з таким інструментом доведеться періодично робити перерви, щоб двигун охолонув і не було перевантаження.
- Професійні — ці моделі помітно потужніше, можуть витримувати тривалу роботу упродовж цілої робочої зміни. Також варто відзначити їх стійкість до високих навантажень і відмінну продуктивність.
Для дому підійде побутова КШМ з колом діаметром від 125 мм до 150 мм, цього буде достатньо для вирішення практично будь-яких завдань, які можуть виникнути. За професійну переплачувати не варто. Якщо ж вам потрібен потужний інструмент для активної експлуатації, то краще розглянути високопотужні професійні моделі з диском від 180 мм і вище.
Шліфмашини з різним типом рукоятки
При виборі болгарки варто дивитися на комфорт роботи з інструментом, за кількістю рукояток вони бувають:
- Одноручні — розраховані на роботу з невеликими дисками діаметром 115 мм і 125 мм. ЇХ доводиться тримати за корпус, а додаткова рукоять, хоч і є, але використовується рідко, лише при виконанні складних робіт.
- Дворучні — ці моделі більш зручні в роботі, можуть бути з дисками будь-якого діаметру. А завдяки тому, що інструмент тримається двома руками, підвищується безпека. Майстер може краще контролювати шліфувальну машинку.
Також треба сказати й про спеціальну антивібраційну рукоять. Її зазвичай мають дорогі інструменти професійного класу. Вона дозволяє значно знизити рівень переданої на руки оператора вібрації. З такими шліфувальними машинами працювати зручніше, помітно підвищується точність і якість робіт.
Потужність, обороти та діаметр спорядження
Основними характеристиками, від яких залежить робота болгарки, вважаються: діаметр використовуваного диска, потужність і максимальна кількість обертів двигуна. Причому всі вони тісно пов'язані між собою.
Наприклад, неможливо знайти КШМ з високими оборотами, понад 10000, що працює з колом діаметром 230 мм і більше. Тому під час вибору уважно дивіться на обидва цих параметри, щоб вони відповідали вашим цілям.
Потужність мотора також має взаємозв'язок з діаметром диска. Очевидно, що чим більше диск, тим потужніше необхідний двигун, щоб впоратися з навантаженням. Для інструменту, розрахованого на 125 мм коло, оптимально підійде мотор 750 Вт, а для роботи з колом діаметром у 230 мм рекомендується вже більш потужний агрегат — не менше 2200 Вт.
Додаткові функції
Для підвищення комфорту і безпеки під час роботи з болгаркою виробники оснащують свої інструменти різними додатковими функціями. У тому числі:
- Підтримка числа обертів двигуна — ця функція дозволяє підтримувати постійні оберти в процесі роботи мотора, не залежно від ступеня навантаження. Це відбувається за рахунок компенсації опору постійною електронною схемою.
- Система обмеження пускового струму — також може ще називатися плавним пуском, дозволяє уникнути різкого удару під час запуску шліфувальної машини, який виникає через максимальне навантаження на двигун у момент включення. Наявність цієї функції не тільки подовжує термін служби мотора, але і підвищує безпеку експлуатації, а також сприяє більш точній роботі.
- Регулювання частоти обертання — розширює сферу використання шліфмашини, тому що майстер може самостійно налаштувати інструмент для виконання розрізання, зачистки, полірування та інших робіт.
- Блокування повторного включення — важлива опція, що гарантує безпеку майстру. Ця система просто не дасть болгарці мимоволі увімкнутися в разі повторної подачі напруги на двигун.
- Автоматичне балансування диска — захищає шпиндель від ударів. Наявність такої функції дозволяє знизити знос редуктора і збільшити термін експлуатації пристрою. Найчастіше така опція присутня тільки в потужних професійних болгарках.
- Захист від зворотного удару — дозволяє уникнути заклинювання диска в матеріалі, вона обов'язкова для професійних інструментів.
- Захист від пилу — дуже корисна опція, якщо часто доводиться працювати з каменем або бетоном. Пил, який у великій кількості виникає під час різання, може нашкодити двигуну, скорочуючи термін його роботи. Наявність захисту дозволить уникнути багатьох проблем і забезпечить тривалий термін експлуатації інструменту.
- Захист від перевантаження двигуна — ця функція також сприяє довговічній роботі болгарки, але не впливає на її продуктивність і безпеку. Система тільки забезпечує автоматичне вимкнення пристрою в разі пікового навантаження, оберігаючи мотор від перевантажень.
Особливості акумуляторних болгарок
Даний вид КШМ — це автономний інструмент, який не потребує постійного доступу до електричної мережі. Акумуляторні моделі болгарок рідко використовуються в побуті, час їх роботи досить обмежений і постійно треба стежити за зарядом батареї й вчасно її міняти або чекати, поки вона зарядиться. Зате це відмінний вибір для ремонтних або будівельних робіт, коли треба зробити щось терміново в умовах відсутності електроживлення. Як правило, такі пристрої відрізняються високою потужністю і хорошою продуктивністю.
Якщо хочете купити акумуляторну болгарку, то обов'язково дивіться на ємність акумулятора. Чим вона буде більше, тим довше інструмент зможе безперервно працювати. Крім того, краще відразу подбати й про придбання запасного джерела живлення, так в роботі не буде зайвих перерв. Поки один акумулятор працює, другий буде заряджатися.
Як правильно підібрати спорядження для болгарки?
Тут важливо пам'ятати одне дуже важливе правило: не використовувати диски більшого діаметру, ніж той, на який розрахований даний інструмент.
Тому що сфера застосування кутових шліфувальних машин дуже велика, то і спорядження для неї може використовуватися різне. Залежно від призначення диски бувають:
Відрізні
Використовуються для різання найрізноманітніших матеріалів. Своєю чергою вони теж діляться на 2 типи:
Абразивні — використовуються для відрізних робіт, водночас треба дивитися на їх маркування, від якого залежить призначення конкретного диска, де:
- перші літери — це матеріал зерна круга ( "А" — корунд, "AS" — електрокорунд, "C" — карбід кременю).
- цифри — вони показують зернистість круга: грубозернисті використовуються для твердих металів, дрібнозернисті — для м'яких.
- буква в кінці — говорить про твердість зв'язки фракції кола, чим ближче вона до кінця алфавіту, тим зв'язка міцніше і знос менше.
Алмазні — цей тип відрізняється більш вузькою спеціалізацією і ділиться на 4 типи, в залежності від матеріалу, з яким вони можуть працювати:
- "Асфальт" — призначений для роботи з матеріалами, що містять велику кількість абразивних елементів.
- "Бетон" — призначений для різання бетону всіх типів.
- "Будівельний матеріал" — використовується для розрізання керамічних або силікатних матеріалів.
- "Граніт" — підійде для роботи з дуже твердими та міцними матеріалами, наприклад, з гранітом.
Шліфувальні кола
Вони також бувають кількох типів залежно від призначення: для торцевих робіт, для внутрішніх і для прямошліфувальних робіт. Також вони можуть бути абразивними або алмазними. В основному використовується 4 основних типи шліфувальних кіл:
- Тарілчасті.
- Чашкові.
- Пелюсткові торцеві.
- Пелюсткові тарілчасті.
Зачисні щітки
Це особливий вид спорядження для кутової шліфувальної машини, який використовується зазвичай для видалення іржі з металевих поверхонь. В якості робочої частини вони мають спеціальну металеву щітку, яка виготовляється з дроту латунного або металевого. Щітки можуть бути чашковими та дисковими. Під час вибору треба дивитися на такі параметри, як: діаметр, розмір посадкового отвору, матеріал, товщину і довжину ворсу, а також жорсткість щітки.
Інтернет-магазин 130.com.ua пропонує великий вибір болгарок. У нас ви можете купити кутову шліфувальну машину у Львові, Тернополі або Івано-Франківську, а також інший електроінструмент за привабливою ціною з доставкою по Україні.