Як вибрати бінокль?
Людству зовсім не сидиться дома. Ми хочемо їздити швидше, літати вище, знати більше про світ і бачити далі! Останнбому прагненню вже протягом чотирьохсот років служать різноманітні оптичні прилади – телескопи, підзорні труби і, мабуть, найпопулярніші з них – біноклі.
На відміну від інших інструментів, здатних наблизити до нас навколишній світ, бінокль має найважливішу перевагу – це стереоскопічний зір. Комфортно спостерігаючи двома очима, ви можете відчути об'єм картинки і що більше відстань між лінзами бінокля, і менше збільшення, тим сильніше відчувається цей ефект, званий також пластичністю. Хороший бінокль той, про існування якого під час спостережень не замислюєшся, а всі думки зосереджені лише на об'єкті, що переглядається. У цій статті спробуємо розібратися, як вибрати бінокль, який подарує користувачеві схожі почуття.
Збільшення та об'єктив
Вибираючи будь-яку річ, потрібно звертати увагу на її основні технічні характеристики. У бінокля – це збільшення та діаметр об'єктива. Дані параметри настільки важливі, що зазвичай вказуються виробником у назві моделі. Наприклад, 10х42 означатиме, що бінокль має наближення в 10 разів та об'єктиви діаметром 42 мм.
Більшість біноклів мають фіксовану кратність, але останнім часом набули поширення та біноклі із зумом, тобто змінною кратністю. На перший погляд, всі переваги на їхньому боці – універсальність і простота регулювань. Але на практиці зум-біноклі помітно програють за якістю зображення моделям із фіксованою кратністю. Особливо це стосується бюджетного сегменту, де складна оптика зум-бінокля в низькому ціновому діапазоні апріорі не може бути виконана на належному рівні. В основному страждає якість зображення на краю поля зору та яскравість картинки. Але в деяких випадках, при спостереженні з великих відстаней, наприклад, за виконанням будівельних робіт або охорони територій, коли потрібна загальна панорама і крупний план, такі моделі можуть бути доречними.
Зі збільшенням, загалом, зрозуміло, більша кратність – отже ближче видно об'єкт. А що залежить від діаметра об'єктива?
Об'єктив зазвичай відповідає за найголовнішу роль. Він повинен зібрати достатньо світла та побудувати зображення об'єкта спостережень у фокальній площині. А ось завдання окуляра допомогти розглянути збудовану об'єктивом картинку. Простіше кажучи, окуляр працює як звичайна лупа, через яку ви розглядаєте картинку та збільшення та поле зору бінокля багато в чому залежить саме від нього.
Розмір, як відомо, має значення. «Малює» зображення об'єктив і для того, щоб показати достатньо деталей з гарною яскравістю, він повинен мати пристойний діаметр. Розглянемо основні типорозміри:
- 25 мм – з таким діаметром бінокль може непогано показувати близькі об'єкти вдень, у сутінках або вночі такої апертури вже недостатньо. Але головною його перевагою буде дивовижна компактність. Такі моделі підійдуть як дитині, так і ультралайт-туристу, завдяки невеликому розміру та вазі.
- 30-40 мм – це хороший розмір об'єктива для портативних польових та туристичних біноклів, він дозволяє впевнено спостерігати вдень та розглядати основні об'єкти у сутінках. При цьому моделі з 40 мм об'єктивом всіх типів залишаються цілком компактними і дуже зручними для спостережень з рук. Такі біноклі – універсальні. Підійдуть як туристу, так і мисливцеві.
- 50-60 мм – з таким діаметром бінокль мають цілком визначні характеристики, але цей розмір вже є граничним для спостережень з рук. Якісний об'єктив 50-60 мм навіть у похмуру погоду будує яскраві та насичені зображення, а в сутінках дозволяє не втрачати з уваги ключові деталі об'єкта, що спостерігається. Через відчутні габарити і вагу понад кілограм, тривалі спостереження з такими приладами краще все-таки вести зі штативом. 7х50 – це один з класичних розмірів біноклів і використовувати їх можуть усі, від астрономів до підлітків, але найчастіше вони опиняються в руках мисливців, на борту судна або як універсальний інструмент для людей, які не дуже часто використовують бінокль, але при цьому бажають мати якісний оптичний пристрій. Туристам до вибору такого розміру бінокля варто підходити обдумано і обов'язково звертати увагу на вагу приладу. Півтора кілограмовий бінокль з кейсом та аксесуарами помітно відтягне одну з кишень рюкзака, рекомендується розташувати його, десь на рівні плечей, ближче до спини.
- 70 мм і більше – біноклі такого розміру це справжні гіганти. Діаметр об'єктива цих моделей може сягати 150 мм і навіть більше, конкуруючи по проникаючих здібностях з багатьма телескопами. Моделі з таким діаметром часто використовуються для оглядових спостережень мореплавцями та військовими.
Такі «монстри» користуються величезною популярністю у любителів астрономії, адже спостерігати зоряне небо двома очима набагато приємніше. Вага та габарити цих виробів повністю виключають спостереження з рук та вимагають встановлення на фотоштатив або спеціальне монтування. У більшості випадків часто використовуються моделі з діаметром 70-100 мм. Вони залишаються ще досить доступними, але при цьому здатні подарувати масу яскравих вражень від перегляду зоряних розсипів Чумацького Шляху та великих туманностей.
Параметри вихідної зіниці
У гонитві за великим збільшенням багато користувачів забувають про такий важливий параметр як діаметр вихідної зіниці. Простіше кажучи, це діаметр світлового потоку, який виходить із окуляра до ока спостерігача. Обчислити його дуже просто, потрібно діаметр об'єктива в міліметрах поділити на збільшення бінокля, наприклад, у бінокля 10х50 вихідна зіниця матиме розмір 50/10 = 5 мм.
Чим більше вихідна зіниця, тим більше світла потрапляє на кришталик ока. Вдень людська зіниця звужується до 2-4 мм, але з приходом сутінків і ночі вона може розширюватися до 6-8 мм. Якщо для спостережень у ясний погожий день вихідної зіниці в 5 мм навіть може бути забагато, адже частина світла буде обрізана очною зіницею, то вночі знадобиться більше.
Пам'ятайте, якщо плануєте придбати бінокль для спостереження в умовах поганого освітлення, в сутінках і особливо вночі. У гонитві за збільшенням у 20х, ви можете отримати вихідну зіницю всього 2,5 мм від 50 мм бінокля, і цього буде недостатньо, щоб спостерігати ясну і чітку картинку. Якщо ж висока кратність життєво необхідна, потрібно збільшувати діаметр об'єктива, щоб зберегти вихідну зіницю бінокля в межах 4-7 мм.
Поле зору
Іншою важливою характеристикою бінокля є його поле зору, яке зазвичай вказується в градусах та лінійній величині з певної відстані. В останньому випадку це може бути 110 м з відстані 1000 м, або 372 фути з відстані 1000 ярдів.
За інших рівних поле зору залежить від конструкції окулярів бінокля. Якісні моделі оснащені ширококутними окулярами, які забезпечують комфортне винесення зіниці та дають широке поле зору. Перевагу краще віддати більш ширококутній моделі, але потрібно бути обережним. Багато надширококутних окулярів з незвично великим полем часто мають спотворення на краю поля зору. Це зумовлено недосконалою конструкцією окуляра. Отже, вибираючи в середньому ціновому діапазоні, варто зупинитися, знову ж таки, на середніх значеннях поля зору бінокля.
Обертаючі системи
Система Галілея. Ця оптична схема не містить обертових елементів і завдяки конструкції об'єктиву і окуляра сама собою будує пряму картинку. Але якість зображення біноклів схеми Галілея не дуже висока. До того ж воно сильно псується зі зростанням діаметра об'єктива бінокля.
Поэтому своё распространение такая система получила лишь в небольших театральных и детских биноклях. Для такого применения она вполне подходит.
Порро-призми (Porro-prism). Обертаюча система на основі Порро-призм є класичною та найпопулярнішою. Вона дозволяє досягти високого пропускання світла та широкого кута огляду. Об'єктиви бінокля рознесені і перебувають не лише на оптичній осі з окулярами. Незважаючи на те, що габарити бінокля через це трохи зростають у порівнянні з Руф конструкцією, Порро-біноклі дозволяють досягти стереоефекту і забезпечити об'ємність зображення.
У компактних моделях іноді застосовується і так звана зворотна Порро система, коли окуляри рознесені ширше за об'єктиви. Тут це дозволяє реалізувати невеликий діаметр самих об'єктивів. Особливого стереоефекту в такому разі досягти не вдасться.
Руф-призми (Roof-prism). У біноклях для туристів, мисливців та рибалок великого поширення набула конструкція на основі Руф-призм. Вона дозволяє з тими самими, що й у Порро характеристиками досягти істотно менших габаритів і спрощує процес герметизації бінокля.
В активному застосуванні можна злегка пожертвувати об'ємністю та яскравістю картинки, заради того, щоб отримати зручний та «міцно збитий» пристрій.
На якому біноклі зупинити вибір?
Театральні та дитячі біноклі. З театральними біноклями все досить просто, вони мають приємне сувенірне виконання, а проста оптика дозволяє досягти за таких розмірів прийнятної картинки.
На роль дитячого бінокля підійде проста недорога модель з Порро або Руф призмами та невеликим діаметром об'єктива 25-40 мм. При гідній якості виконання такий бінокль прослужить досить довго навіть при дуже активному використанні юним дослідником.
Біноклі для туризму та полювання. До цього класу пред'являється низка вже цілком серйозних вимог. Крім якісної оптики, такі біноклі повинні мати по-справжньому міцний корпус і дуже «живучу» механіку. Більшість подібних моделей мають герметичне виконання та заповнені азотом для запобігання запотівання оптики зсередини. Це безумовний плюс і дозволяє не турбуватися про вогкість і грибки всередині конструкції.
Вибираючи з порро біноклів варто звернути увагу на механізм фокусування. Всі рухомі частини, у випадку з центральним фокусуванням, повинні бути захищені від пилу та вологи, але для особливо екстремального використання все ж таки краще взяти модель з роздільним фокусуванням на очках. Що стосується ваги та габаритів бінокля, тут вже варто відштовхуватися від способу переміщення у поході або на полюванні. Автотуристи можуть сміливо собі дозволити потужні та добротні інструменти вагою до 1,5 кг, а ось у разі тривалого пішого переміщення краще підібрати модель скромніше – вагою 700-800 г.
Полбові біноклі. У класичному розумінні польовий бінокль це простий та невибагливий армійський інструмент. Але сьогодні категорія цих приладів дуже перетинається з моделями для активного відпочинку. Такі біноклі часто застосовують для охорони лісових територій, заповідників та мисливських угідь.
Якщо екстремальне використання не передбачається, варто подивитися на моделі із зумом. Вони пропонують високу універсальність в одному пристрої та можливість детального огляду сильно віддалених об'єктів. Такий бінокль підійде для спостережень з оглядових веж або даху будівель.
Для спостережень за птахами та тваринами. Великими знавцями та поціновувачами якісних біноклів є орнітологи та любителі спостережень за світом дикої природи. Їхня однозначна перевага – це, як правило, класичний 50 мм бінокль з дійсно якісною оптикою.
Але бувають винятки, для спостережень за віддаленими об'єктами підійдуть і великі моделі з великим об'єктивом. У такому разі для комфортного перегляду необхідно подбати про фотоштатив.
Для риболовлі та морських подорожей. Коли є можливість прямого контакту з водою, головне це герметичність бінокля. Крім цього, варто віддати перевагу корпусу яскравих кольорів, щоб бінокль можна було легко побачити в темряві або навіть підняти з дна гірської річки.
Деякі відомі виробники подбали навіть про плавучість своїх виробів. Плавати може сам корпус бінокля або ремінь, який утримає прилад на плаву. Підхід дуже грамотний, адже сплавляючись крутими порогами гірської річки на байдарці, втопити добру половину спорядження справа зовсім нехитра, та й на рибалці історії трапляються різні.
Насамкінець хочеться сказати, що гонитва за найдешевшим варіантом призведе до бінокля, який відволікатиме від предмета спостережень неякісним зображенням і незручною механікою, яка не витримає навантаження, більшого ніж лежання на полиці. Вибрати і купити бінокль можно на 130.com.ua з доставкою по Україні. Спостерігайте в якісні оптичні прилади, спостерігайте із задоволенням!