Як правильно встановлювати дитячі автокрісла?
Дитяче автокрісло зможе захистити дитину, тільки якщо його встановили належним чином. В іншому випадку, його використання буде просто марно. Неуважність або навіть халатне ставлення батьків до цього питання може дорого обійтися при ДТП. А статистика, на жаль, невтішна — переважна більшість експлуатують крісла з серйозними помилками. Тому батькам дуже важливо знати, як і де правильно має встановлюватися автокрісло. Воно не повинно знаходитися в машині тільки для галочки, щоб не платити штраф. Його призначення — захистити дитину, якщо машина раптом потрапить в аварію, і не допустити серйозних травм і пошкоджень!
Всього існує 2 основні варіанти кріплення: за допомогою штатного автомобільного ременя і з використанням Isofix.
Кріплення дитячого крісла в машині штатним ременем
Кріплення 3-точковим ременем універсальне і підходить для автокрісел будь-якої вікової групи. Але в цьому випадку треба враховувати деякі особливості. Наприклад, в кріслах груп "0/0+/1" ремінь використовують для фіксації крісла в салоні машини, а малюк, який знаходиться в ньому, пристібається додатковим 5-точковим ременем.
Під час встановлення зверніть увагу на те, що у більшості автокрісел виробником передбачається наявність спеціальних міток, які полегшують завдання і дозволяють швидко зорієнтуватися і правильно протягнути ремені. Також на корпусі можуть бути ілюстрації, яким також треба обов'язково слідувати. Однак батьки з часом часто ігнорують подібні мітки і не дотримуються правил встановлення. Все робиться наспіх. Але так робити не можна, адже мова йде про безпеку дитини. Дуже важливо, при використанні штатного ременя, звертати увагу на такі особливості:
- Пам'ятайте, що використання такого ременя не забезпечує жорсткої фіксації автокрісла, але після встановлення воно не повинно бовтатися! Після того, як зафіксували конструкцію ременями, обов'язково порухайте крісло, якщо воно зсувається, доведеться починати все з початку.
- Коли посадили дитину в крісло треба перевірити ремені, вони не повинні бути перекрученими, не повинні тиснути або бовтатися. Оптимальним вважається зазор між близько 3-4 см (приблизно два пальці).
- Стрічка ременя повинна бути протягнута через усі передбачені конструкцією напрямні. Обов'язково подивіться, як проходить ремінь, він повинен лягати строго на плече і стегна. Якщо він зміщений в сторону шиї — це може бути дуже небезпечно.
- При їзді штатні ремені часто сповзають і послаблюються. Щоб цього не відбувалося, рекомендується використовувати додатковий фіксатор або спеціальну фіксуючу скобу.
Порядок дій під час встановлення автолюльки
- Встановіть автолюльку проти ходу руху транспортного засобу. Якщо кріпите її на передньому сидінні, то вимкніть подушку безпеки. Це дуже важливо! Спрацьовування подушки в момент аварії призводить до удару величезної сили, який може стати причиною травмування дитини.
- Візьміть ремінь, його треба протягнути через спеціальні отвори, зазвичай для полегшення завдання є спеціальні сині позначки. Якщо не впевнені, зверніться до інструкції. Перевірте, щоб не були переплутані діагональний і поперечний ремені.
- Подивіться, як стоїть автолюлька, її нахил назад не повинен бути більше ніж 45 градусів.
- Покладіть малюка в автолюльку і щільно зафіксуйте ременями. Налаштуйте їх, вони не повинні нічого перетискати. Під ременями повинні проходити два пальці.
- Щоб нічого не натирало, рекомендується використовувати додаткові м'які накладки на ремінь.
Порядок дій під час встановлення дитячого крісла за допомогою 3-точкового ременя
- Відсуньте максимально переднє сидіння авто, щоб у вас було достатньо місця для фіксації автокрісла. Перевірте, чи не "затиснутий" пасажир на передньому сидінні.
- Дістаньте штатні ремені безпеки і, відповідно до інструкції, простягніть стрічку так, щоб вона увійшла в усі передбачені отвори.
- Замкніть 3-точковий ремінь в замку, після того як затягнули його.
- Перевірте жорсткість фіксації, крісло не повинно зміщуватися. Допустимий люфт не повинен перевищувати 2 см.
- Посадіть дитину і затягніть фіксуючі ремені. Обов'язково перевірте, щоб малюк утримувався щільно, але при цьому йому нічого не давило.
Плюси і мінуси
+ Вигідна ціна.
+ Універсальне застосування (особливих обмежень для встановлення таких автокрісел немає, тому що майже в кожному сучасному авто є ремінь).
+ Підходять для будь-яких типів автомобільних сидінь.
— Іноді з незвички відразу складно зорієнтуватися, як правильно закріпити крісло.
— Нижчі показники надійності та захисту в порівнянні з моделями, що мають кріплення типу Isofix.
— Іноді для деяких типів автокрісел довжини штатного ременя виявляється мало (характерно для моделей зі столиком).
Кріплення Isofix
Система Isofix створена таким чином, щоб забезпечувати жорстке кріплення автокрісла до кузова машини, її спеціально розробляли як альтернативу звичним ременям. Цей варіант встановлення має підвищений рівень захисту, що не раз було підтверджено різними випробуваннями. Isofix зазвичай знаходиться біля основи дитячого крісла, система має вигляд двох спеціальних кронштейнів на металевій рамі, які розташовуються по обидва боки симетрично.
Такий тип кріплення підходить тільки для машин, обладнаних подібними системами фіксації. Якщо автокрісло має напрямні Isofix, то встановити його неправильно практично неможливо. Зафіксувати крісло можна дуже швидко, спочатку треба тільки знайти вбудовані в задні сидіння скоби. У них треба вставити напрямні, які знаходяться в нижній частині дитячого крісла і зафіксувати. Все дуже просто.
Зверніть увагу, що деякі моделі випускаються без вбудованих кріплень ізофікс, але при цьому вони встановлюються на спеціальну базу, яка має подібні кронштейни. І саме вона кріпиться за допомогою напрямних до автомобільного сидіння. Крісло ж фіксується на базі з використанням спеціальних кріплень, вони можуть бути різними в залежності від моделі крісла і фірми-виробника.
Також варто відзначити, що автокрісла з Isofix фіксуються зазвичай тільки у 2 точках, тому дуже часто в різних моделях для додання їм більшої стійкості та підвищення надійності кріплення використовується додаткова третя точка фіксації. В якості неї може виступати:
- Якірний ремінь. Його слід шукати у верхній частині крісла, це додатковий ремінь, покликаний утримати спинку і не дозволити кріслу перекинутися при сильному ударі в момент аварії. Зазвичай в машинах є спеціальна скоба на зворотному боці заднього пасажирського сидіння, в багажнику або іншому місці, з урахуванням особливостей конструкції транспортного засобу. Через неї і пропускається ремінь, а потім затягується, до досягнення максимально жорсткої фіксації конструкції.
- Опорна нога (телескопічний, висувний упор в підлогу). Можна легко регулювати висоту цієї опори так, щоб домогтися максимально жорсткої фіксації конструкції крісла.
Якщо ви плануєте купити автокрісло з Isofix, то треба врахувати деякі важливі особливості:
- Насамперед заздалегідь переконаєтеся, що у вашій машині є відповідні кріплення. Шукати їх треба біля основи сидіння, під спинкою.
- Конструкція подібних дитячих крісел передбачає наявність металевих полозів, які під час їхньої експлуатації можуть призводити до механічних пошкоджень оббивки автомобільних сидінь. Тому рекомендується використовувати спеціальний захисний килимок, який підкладається під крісло.
- Зверніть увагу, що системою Isofix зазвичай обладнуються тільки бічні задні сидіння автомобіля. На передньому пасажирському їх, як правило, немає, там доведеться фіксувати автокрісло за допомогою штатного ременя безпеки.
- Не дивлячись на те, що кріплення Isofix можуть бути в автокріслах будь-якої групи, під час встановлення автолюлек рекомендується використовувати штатний ремінь. Цей варіант більш стабільний і не викликає вібрації. Особливо, якщо немає додаткової опори або спеціальної бази.
Порядок дій під час встановлення автокрісел з Isofix
- Знайдіть під спинкою сидіння металеві скоби Isofix і зніміть з них спеціальні захисні заглушки.
- У нижній частині дитячого крісла висуньте кронштейни Isofix на потрібну довжину. У них також є заглушки, які треба попередньо зняти.
- Вставте кронштейни в направляючі, що знаходяться всередині заднього сидіння автомобіля і трохи натисніть на крісло, ви повинні почути характерний звук.
- Спробуйте крісло злегка розхитати, якщо воно сидить щільно і обидва кронштейни закріплені надійно, значить ви все зробила правильно.
- Якщо є якірний ремінь, його перекидають через спинку сидіння і надійно затягують.
- Якщо використовуєте базу з опорою, то обов'язково треба її відрегулювати. Автокрісло не повинно бовтатися, висоту опори треба підібрати так, щоб фіксація була якомога більш жорсткою.
- Як тільки переконалися, що автокрісло встановлено і надійно закріплене, можна саджати в нього дитину. Для його фіксації можна використовувати внутрішні ремені, які треба добре затягнути. Зверніть увагу, що фіксація повинна бути щільною, але не варто перетягувати. Між ременем і тілом малюка рекомендується залишати невеликий простір в 3-4 см.
Плюси і мінуси
+ Забезпечує максимально швидку і просту установку.
+ Фіксація виходить надійна і жорстка, крісло не буде перекидатися і не зможе висунутися вперед.
+ Надійний захист дитини в разі аварії.
— Не універсальне кріплення, не у всіх автомобілях є спеціальні скоби.
— Важча конструкція, їх вага приблизно на третину вище, ніж у крісел, що кріпляться 3-точеним ременем.
— Не рекомендується для дітей масою понад 18 кг.
— Висока ціна, такі моделі дорожче звичайних крісел.
В інтернет-магазині 130.com.ua ви завжди можете купити дитяче автомобільне крісло у Львові, Тернополі та Івано-Франківську за вигідною ціною. У нас великий вибір моделей в різної цінової категорії.