GPS-трекер — що це і як працює?
Сигналізація — необхідний захід, щоб захистити автомобіль від викрадення, але однієї сигналізації недостатньо: злочинці навчилися відключати її швидше, ніж власник встигає відреагувати на тривожний сигнал. Тому водії все частіше разом з сигналізацією встановлюють GPS-трекер — пристрій, що відстежує місце розташування машини, її маршрут і швидкість.
Навіть знаючи про те, що в автомобілі встановлений трекер, викрадачі не зможуть швидко знайти і зняти його, а значить, щоб виявити вкрадене авто, законному власнику досить буде глянути на екран комп'ютера або смартфона. Спеціальна програма покаже, де супутники «запеленгували» маячок. GPS-маяк можна встановити на будь-який вид транспорту, але щоб він працював так, як описано, його потрібно правильно вибрати, встановити і підключити.
Як влаштований GPS-трекер
Будь-яка модель трекера складається з приймача і передавача. Приймач базується на глобальній супутниковій системі джіпіес. Він приймає сигнал від супутників, що знаходяться на навколоземній орбіті, і таким чином визначає точні координати об'єкта. Система GPS сама по собі безкоштовна і може працювати без інтернету: за звернення до пари десятків американських супутників платити не потрібно, але оплати може зажадати стільниковий зв'язок або GPRS — такі формати зв'язку використовує передавач. Функція цього модуля полягає в тому, щоб передати отриманий приймачем сигнал на ваш комп'ютер або смартфон.
Також конструкція трекера включає антену і акумулятор. Антена може бути внутрішньою або зовнішньою, тобто прихованою в корпусі пристрою або розташованою зовні. Моделі, що працюють від акумулятора, називаються автономними, але є також пристрої, які підключаються до електричної системи авто, або універсальні моделі, що дозволяють вибрати тип живлення. Оптимальний варіант — автономна або універсальна модель. Такий трекер здатний працювати від акумулятора роками, його простіше встановити і складніше виявити сторонній людині.
Найпростіший GPS інформатор використовують пішохідні туристи і альпіністи диких просторів: це нескладний пристрій зі спеціальним чіпом, які приймають супутникові сигнали. Пристрій дешифрує сигнали в географічні координати, але щоб визначити місце розташування, туристу додатково потрібна карта з навігаційною сіткою. Автомобільні GPS-трекери для автомобілів влаштовані складніше, їх показання не можна розшифрувати за допомогою звичайної карти, тому вам буде потрібно спеціальне програмне забезпечення, яке перетворить сигнали в карту маршруту або свідчення швидкості.
Як вибрати GPS-трекер для автомобіля
Вибираючи точний GPS трекер, звертайте увагу, з яким програмним забезпеченням він працює, і до яких супутників звертається. Оптимальний варіант, якщо пристрій використовує не тільки американську мережу супутників, а й ГЛОНАСС. Звичайно, воно має бути сумісним з тієї операційною системою, яку використовує смартфон, планшет або ноутбук. Хоча більшість розробників навігаційного софта намагаються адаптувати програми під всі актуальні ОС, випускаючи версії для Windows, Android і iOS, але можуть бути винятки.
Що потрібно враховувати при покупці трекера:
Чутливість стеження. Від цієї характеристики залежить, чи можна відстежити автомобіль при наявності перешкод. Щоб домогтися гарної чутливості, вибирайте моделі, що працюють на базі A-GPS (не переплутайте з системою стільникового зв'язку AGPS!). Вони зберігають високу точність навіть при сильних перешкодах.
Карта пам'яті. У продажу є GPS-трекери з вбудованими картами пам'яті і без. Пам'ять дозволяє зберігати інформацію про маршрут і місцезнаходження авто надовго. Але це не означає, що потрібен максимальний її обсяг. Враховуйте власні умови і завдання: великий обсяг пам'яті використовують, як правило, корпорації, які відстежують переміщення своїх вантажів і кур'єрів.
Температурний режим. Більшість моделей трекерів розраховані на температуру до мінус десяти. Звертайте на цей параметр увагу, якщо умови експлуатації суворі, і температура може опуститися нижче зазначеної відмітки.
Функції і призначення GPS-трекера
Базовий функціонал трекера для авто — визначення точних координат, часу і швидкості переміщення. Цього достатньо для відстеження перевезень або захисту від угону, але базовий набір функцій можна розширити, погодивши роботу трекера з охоронними системами.
Додаткові можливості GPS-трекера:
- Контроль витрати палива.
- Фіксація даних про температуру в салоні і кузові.
- Індикатор спрацьовування замків.
- Попередження про вихід об'єкта з дозволеної зони і т.д.
Кожна додаткова можливість відбивається на вартості апаратури, тому найбільший попит на розширений функціонал — у комерційних підприємств. Приватні автовласники використовують GPS-трекери зі стандартним функціоналом, тим більше що вони грають роль тривожного маячка навіть без підключення до бортової електромережі, яке необхідно для розширення можливостей пристрою.
Куди встановлюють GPS-трекери
Місце і тип установки залежать від енергоживлення. Охоронно-моніторингові системи вимагають підключення до бортової мережі, тому їх монтують під панеллю приладів. Але автономні пристрої з власним акумулятором більш гнучкі у виборі місця установки: їх можна монтувати за магнітолу, поруч з бардачком або в будь-яке інше місце.
Особливих вимог до розташування автономних моделей немає: у них захищений від пилу і вологи корпус, і єдине, про що слід пам'ятати — обслуговування і ремонт GPS-трекера. Бажано монтувати «маячок» в таке місце, де його можна буде відремонтувати без демонтажу. Вам може знадобитися змінити налаштування або дозарядити акумулятор, і це буде простіше зробити, якщо GPS-трекер розташований в доступному місці. З іншого боку, потрібно дотримати розумний баланс і не прикріпити апаратуру на видноті, щоб викрадачі її не помітили.
Як монтувати GPS-трекер
Щоб підключити апаратуру до бортової системи краще запросити фахівців, але автономні моделі встановити нескладно, з цим можна впоратися без допомоги професіоналів. Найчастіше для установки вибирають металовироби або клейову стрічку. Якщо поверхня пластикова, вибирайте стрічку, яка не зашкодить матеріал. Також можна встановити «маячок» на шурупи або саморізи — в корпусі зазвичай передбачені отвори для них. Залежно від обраного місця монтажу закріпити GPS-трекер може допомогти проводка, але тоді потрібно додатково закріпити саму проводку.
Провідні моделі встановлюються не так просто: потрібно з'єднати з бортовим комп'ютером, щонайменше, чотири дроти, серед яких буде провід тривожного виходу. Цей тривожний кабель під'єднується за принципом: червоний виток — до плюсової клеми, а чорний провід — до мінуса. Якщо GPS-трекер — частина загальної охоронної системи, тривожний кабель можна не задіювати.
Щоб користуватися системою, її мало встановити — потрібна активація. Як активувати GPS-трекер, написано в інструкції до нього. Найпоширеніший спосіб: на апарат відправляють SMS з текстом, зазначеним в інструкції. Після цього монтаж можна вважати завершеним.
Як не купити підробку
На ринку можна знайти GPS-трекер, зроблений в Україні, Росії, Китаї, США, Євросоюзі. Кращими вважаються моделі від західноєвропейських виробників, але купувати перший-ліпший девайс, на якому написано, що він зроблений в ЄС, не варто. Ви дійсно можете бути впевнені у високій якості європейської електроніки. За умови, що знайдете її: ринок затоплений підробками, і на перший погляд складно відрізнити оригінальну продукцію від імітації. Навіть якщо ви відкриєте корпус, шахрайство буде неочевидним: азіатські ділки навчилися імітувати навіть начинку.
Підроблений GPS-трекер видає тільки його робота: вже в перші дні експлуатації можна помітити неточності в показаннях і похибки. Єдиний спосіб застрахуватися від підробок — звертатися до надійних, перевірених, сертифікованим продавцям.
Скільки коштує GPS-трекер
Вартість залежить від бренду, технічних властивостей і функціоналу. Чим ширше функціонал, тим дорожче апаратура. Хороша імпортна система коштує від 2 тисяч грн і дорожче. Але якщо ви шукаєте автономний апарат, який не потрібно підключати до бортового комп'ютера, орієнтуйтеся на ціну в районі 4 тисяч. У автономних моделей зазвичай не надто широкий функціонал, зате вони ефективно справляються зі своїм головним завданням: визначенням місця розташування авто. Так що з точки зору безпеки машини вкладення повністю виправдані.
У продажу можна знайти і бюджетні моделі вартістю до 2 тисяч. Якщо ви хочете заощадити, уважно читайте опис та відгуки. У бюджетних моделей можуть бути недоліки в роботі — наприклад, невеликі похибки при визначенні координат, але в той же час вони добре ловлять сигнал незалежно від зовнішніх умов, і перешкоди їм не страшні. Для багатьох автовласників це куди більша перевага, ніж можливість визначити положення об'єкта з точністю до сантиметра.
І останнє: GPS-трекер частково дублює функції бортового комп'ютера. Він визначає місце розташування, дозволяє прокладати маршрути і орієнтуватися на місцевості. Але бортовий комп'ютер не справляється з головним завданням цієї апаратури: забезпеченням безпеки. «Маячок» дозволяє відстежити авто, якщо його викрали, а крім того, він може грати роль сигналізації, подаючи власнику тривожний сигнал про те, що авто покинуло стоянку. А для власників бізнесу він і зовсім дає можливість віддалено контролювати параметри транспортного засобу, і мова не тільки про вантажівки: апаратура успішно працює на річкових і морських суднах, літальних апаратах і мотоциклах.
Ви можете купити GPS трекер у Львові, Івано-Франківську або Тернополі в інтернет-магазині 130.com.ua за вигідною ціною з доставкою в будь-яке місто України.