Шумоізоляція автомобіля: вибір матеріалів та проведення робіт. Частина 1
Кожен водій повинен розуміти, що якщо він збирається модернізувати аудіосистему у своєму автомобілі, то без проведення комплексної шумоізоляції не обійтися. Вона допоможе закласти необхідний для поліпшення звуку фундамент. Причому навіть без модернізації акустики, після шумоізоляції навіть звучання звичайної магнітоли й заводських динаміків вас приємно здивує. Крім того, це також дозволить забезпечити додатковий комфорт при їзді, тому що в салоні буде помітно затишніше завдяки зниженню навколишнього шуму.
Звичайно, все це вірно тільки для тих випадків, коли роботи по шумоізоляції проведені правильно й з застосуванням якісних сучасних матеріалів. У цій статті ми детально розповімо про різні матеріали, їх особливості та правильне застосування. А також дамо поради по шумоізоляції основних елементів кузова і салону.
Види шумоізоляційних матеріалів
В клас шумоізоляції насправді входить три великі групи матеріалів, які за їх основними властивостями можна розділити на: вібропоглинаючі, шумопоглинаючі, ущільнювачі.
Віброізоляція
Назва цього типу матеріалів саме за себе говорить. Їх призначення — зниження вібрації, яка виникає між металевими поверхнями кузова автомобіля під час їзди.
Дуже важливо розуміти, що проведення будь-яких робіт треба починати саме з віброізоляції, тому що вона є основою. Ігнорувати цей етап не варто, інакше буде складно домогтися гарного результату.
Що стосується безпосередньо самих матеріалів, то в загальному вигляді це шар мастики на спеціальному фольгованому матеріалі, який може мати різну товщину і твердість.
Найчастіше вони є самоклейними, але деякі варіанти для монтажу потребують нагрівання. Це треба уточнювати заздалегідь, ще до покупки, щоб вибрати найбільш зручний для вас матеріал.
Віброізоляція проводиться на наступних ділянках:
- двері;
- підлогу;
- дах;
- кришка багажника;
- кришка капота;
- перегородка моторного відсіку;
- колісні арки.
Шумоізоляція
Матеріали цього типу зазвичай укладаються на вже готовий шар віброізоляції. Їх функція полягає в шумопоглинанні і теплоізоляції салону. Існує два основних види шумопоглинаючих матеріалів.
Перший являє собою товстий шар спіненого матеріалу, який має закритокомірчану структуру. Він також відрізняється гарним теплоізоляційним ефектом.
Використовується для обробки:
- підлоги в салоні та багажнику;
- даху;
- кришки капота.
Другий має більш м'яку структуру, також виготовляється зі спіненої речовини, його відмінність в тому, що він має хвилеподібну або пірамідальну поверхню. Саме завдяки такій нерівній лицьовій поверхні досягається хороший ефект поглинання звуку. Цей матеріал ефективніше плоских аналогів такої ж товщини. А м'якість і податливість дозволяє матеріалу проникати в порожнечі та заповнювати їх, крім того це також полегшує роботу з ним.
Використовується для обробки:
- дверей;
- даху;
- кришки багажника;
- перегородки моторного відсіку;
- внутрішньої сторони колісних арок.
Ущільнювачі (антискрип)
Використання матеріалів цього типу дозволяє позбутися скрипів або так званих "цвіркунів", які дуже часто спостерігаються в салоні машини й багатьох дратують. Також антискрип використовують для того, щоб забезпечити додаткове ущільнення в місцях стиків пластикових елементів салону. Ще вони можуть служити обмоткою для електропроводки.
Використовується для обробки:
- повітропроводів;
- стиків пластикових панелей;
- місць, де прилягає обшивка дверей.
Інструменти для шумоізоляції автомобіля
Природно, щоб всі роботи були проведені правильно, треба не тільки вибрати якісний матеріал, але й підготувати комплект інструментів, які дозволять виконати роботи як годиться.
Для проведення шумоізоляції автомобільного салону вам знадобиться:
- Інструмент для розбирання салону — необхідний для того, щоб під час робіт не пошкодити деталі інтер'єру, захищає від появи подряпин, не пошкоджує пофарбовані, шкіряні, хромовані і інші поверхні.
- Валик для накочення — це спеціальний інструмент, який використовується для розкочування матеріалу на поверхні, завдяки його застосуванню ви зможете забезпечити щільне прилягання, уникнувши утворення міхурів і не проклеєних ділянок. Зверніть увагу, що моделі з пластиковим роликом не самі зручні, таким валиком складно добре прикатати шумку, та й довговічністю вони не відрізняються.
- Ножиці та ніж для різання матеріалу — тут все гранично просто, ножицями найзручніше нарізати листи на шматки відповідної форми й розміру.
- Тепловий фен — без нього не обійтися, якщо планується використання матеріалів, що вимагають нагрівання.
- Знежирювачах — це може бути будь-який розчинник, Уайт спірит та інші аналогічні суміші.
- Шпатель — він потрібен для того, щоб зручно було видаляти залишки старого клею і заводської шумоізоляції.
- Дрантя для протирання.
Рекомендації по проведенню робіт
Після того, як ви визначилися з матеріалом і підібрали необхідний інструмент, можна приступати до роботи. Якщо ви не маєте досвіду й робите це в перший раз, то не зайвим буде вивчити деякі моменти, на які треба звернути увагу обов'язково, щоб робота не була виконана даремно, і результат був якісним. Зокрема, варто дотримуватися наступних правил:
- Завжди будь-який матеріал клеїти треба тільки на суху, попередньо знежирену поверхню.
- При проведенні робіт по віброізоляції матеріал накочується дуже ретельно і по всій поверхні, не шкодуйте часу й сил, робити все треба грунтовно.
- При виборі товщини матеріалу дивіться на те, щоб потім все пластикові елементи салону вставали у свої місця без проблем.
- У вас обов'язково повинен бути запас кріпильних пістонів. У процесі роботи вони можуть ламатися, це треба враховувати.
- Дуже уважно треба стежити за розташуванням штекерів електропроводки й порядком кріплення деталей. Якщо не впевнені, що зможете все добре запам'ятати, можете сфотографувати, тоді при складанні особливих проблем не виникне.
- Роботи рекомендується проводити в приміщенні, що опалюється, температура не повинна бути нижче +20С.
Більш докладно про те, як проводяться роботи по вібро- й шумоізоляції різних ділянок кузова дверей, багажника, даху, підлоги, колісних арок тощо. Ви можете прочитати в другій частині статті.
Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам підібрати все необхідне, а купити матеріали для шумоізоляції автомобільного салону в Києві, Одесі чи Харкові ви завжди можете в нашому інтернет-магазині 130.com.ua. У нас представлені матеріали різної товщини і різних типів. Ми співпрацюємо з провідними марками: Comfort Mat, StP, Шумофф, Ultimate, Ізолон та іншими.