Яким повинен бути кабель для встановлення акустики в машині?
При підключенні акустичного обладнання в машині кабелям богато водіїв приділяють дуже мало уваги і часу. І це велика помилка. Правильно підібраний кабель — це гарантія стабільної роботи системи, крім того, він впливає і на якість звуку. Тому вибор кабелю для акустики — дуже важлива і відповідальна задача. Кабель може мати найрізноманітніші параметри, які обов'язково треба враховувати при покупці. Давайте розглянемо особливості акустичних кабелів більш докладно.
Основні типи і особливості кабелів для акустики
До підсилювача при підключенні акустики в машині зазвичай підходить 3 основних типи кабелів:
- силові — дроти живлення, за якими надходить струм 12 Вольт;
- акустичні — проводять аудіо сигнал від підсилювача до динаміків;
- сигнальні міжблочні (коаксіальні) — передають низьковольтний звуковий сигнал з автомагнітоли до зовнішнього підсилювача.
Силові та акустичні варіанти за своєю будовою ідентичні, вони відрізняються лише типом ізоляції і розміром перетину.
Природно, що кожен кабель має конкретні параметри і характеристики, які безпосередньо впливають на його робочі показники.
Перетин
Це один з основних параметрів будь-якого кабелю. Неправильно підібраний перетин може привести до втрат енергії та негативно позначається на роботі всієї системи. Причому, зверніть увагу, що перетин акустичного і силового кабелів відрізняються — силовий провід зазвичай товщий за акустичний. Перетин кабелів вимірюється в Ga і у квадратних міліметрах. Ga — це одиниця, скорочення від AWG (American Wire Gauge), її придумали у США, тобто це американський стандарт вимірювань. Примітна закономірність, що чим цей параметр нижче, тим перетин у кабелю краще. При застосуванні стандартної метричної системи все просто: чим більше цифра перетину, тим краще.
Таблиця відповідності перетину дротів
Досвідчені майстри рекомендують для підключення динаміків потужністю 100 Вт брати кабель з мінімальним перетином від 1,8-2 мм2.
Матеріал
У своїй основі кабель може мати найрізноманітніші метали, які безпосередньо визначають їх роботу і можливості. Отже, всього можна виділити 4 основних типи кабелів по матеріалу:
- Срібло. Цей метал дуже хороший провідник, серед всіх металів він має кращий показник по швидкісті. Однак багато меломанів запевняють, що срібний кабель має властивість прикрашати звук у верхньому частотному діапазоні. При підключенні акустики з низько чутливими піщалками застосування срібних дротів (акустичних, і міжблочних) дозволить трохи компенсувати цей недолік, тому що будуть вирівнюватися амплітудно-частотні характеристики (АЧХ). Але знайти зараз такий кабель досить складно, в продажу зустрічається досить рідко.
- Мідь. Цей варіант вважається найбільш оптимальним і тому найпопулярнішим. Кращими є варіанти, виготовлені з безкисневої міді високого ступеня очищення 99,9999% (OFC). Їх особливість в низькому опорі. Використання таких кабелів забезпечить стабільну і надійну роботу будь-якої акустичної системи — звучання буде якісним і гучним.
- Луджена мідь. Іноді кабель мідний, а колір у нього як у алюмінію — значить це луджений кабель. Зазвичай для лудіння використовується сплав олова (іноді з незначною домішкою срібла), це дозволяє продовжити термін експлуатації і забезпечити захист при контакті металу з навколишнім середовищем. Такий кабель не окислюється і краще піддається пайці, він може ефективно працювати в будь-яких умовах, в місцях з підвищеною вологістю, при різких перепадах температури тощо.
- Алюміній. Цей метал має високий питомий опір (у два 2 більше, ніж у міді). Тому при такому складі треба брати кабель майже у два рази товще мідного аналога. Також варто відзначити, що вони окислюються швидше і служать набагато менше мідних. Є ще один момент, на який варто звернути увагу — деформування і крихкість. У місцях з'єднань кабель з алюмінію часто деформується, сплющується, що призводить до зростання опору і як наслідок до погіршення якості звучання. Однак коштують вони дешевше мідних.
Ізоляція
Ізоляція — це спеціальна захисна оболонка, якою покривається вся поверхня кабелю. І для цього є дві основні причини:
- перешкода контакту металу з провідником;
- підвищення міцності і захист дроти від негативного впливу факторів зовнішнього середовища.
Для автомобільних кабелів найчастіше в якості ізоляційного матеріалу використовується силікон. Це дуже надійний і міцний матеріал, який може працювати в дуже широкому температурному діапазоні від -60 до 180 градусів.
Також зверніть увагу, що виробники пропонують кабелі з різним кольором ізоляції. Це важливо і зроблено так, щоб максимально полегшити встановлення і підключення акустичного обладнання в машині.
Довжина
Протяжність кабелів безпосередньо залежить від того, де ви будете встановлювати акустичні компоненти і підсилювач. Тут орієнтуватися слід безпосередньо на особливості конкретного автомобіля і схеми монтажа аудіосистеми.
На що слід дивитися при виборі акустичного кабелю?
Звичайно, що при виборі кабелів для підключення акустики, основні критерії — якість і довговічність. Тому що найбільш оптимальний варіант — мідний дріт, тому що він має найкращі функціональні параметри провідності. У цьому їх безперечна перевага перед усіма іншими варіантами. Причому важливо, щоб це була саме мідь, а не якийсь сплав з її додаванням, тому що будь-який сплав вже матиме показники гірше чистої міді.
Рекомендується звертати увагу на такі фактори:
- Заздалегідь визначтеся з усіма основними параметрами кабелю: тип, матеріал, перетин, необхідна довжина. Це дозволить значно заощадити час при підборі та не прогадати.
- Якість ізоляції. Візьміть дрот в руку, ні в якому разі ізоляція не повинна бути дуже м'якою і липнути до рук, мати різкий неприємний запах і залишати сліди барвника. Хороша ізоляція акустичного кабелю повинна бути пружною, але не жорсткою, а м'якою і еластичною. При згинанні вона не повинна лопатися й деформуватися.
- Кабель високої якості обов'язково маркується і на його поверхні ставляться метрові мітки. Це полегшує роботу при прокладанні дротів в салоні машини, коли треба відраховувати шматки необхідної довжини.
- Обов'язково дивіться на наявність кольорового маркування. В іншому випадку можете зіткнутися з серйозною проблемою, тому що будуть складнощі з «фазуванням» акустики. Це особливо актуально при підключенні просунутих систем об'ємного звуку.
В нашому інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити акустичний кабель у Львові, Івано-Франківську та Тернополі для підключення динаміків і підсилювача від перевірених виробників за доступною ціною.