Як вибрати ковпаки на колеса?
Колісні ковпаки з одного боку забезпечують дискам захист від бруду, пилу, снігу, дрібних камінчиків, а з іншого виконують декоративну функцію — з їх допомогою можна змінити зовнішній вигляд колеса. Є у них ще одне важливе призначення — поліпшення аеродинамічних властивостей. Однак все це буде вірно лише в тому випадку, коли ковпаки якісні, міцні й обрані правильно. Розгляньмо, які особливості мають декоративні колісні ковпаки та на що треба дивитися під час вибору.
Основні види колісних ковпаків
Усі ковпаки можна розділити на два великі класи:
- Модельні — спеціально створюються під конкретну марку автомобілів, мають відповідні розміри та систему кріплення. Підбирати їх слід з урахуванням марки авто і радіусу диска. Вони завжди мають стильний дизайн. Однак при цьому через обмеження модельного ряду вибір дизайну ковпака може бути не великий.
- Універсальні — призначені для установки на будь-які автомобілі, які мають колеса відповідного радіуса. Універсальні ковпаки дешевше та мають зазвичай більш різноманітні варіанти по дизайну і формі. Однак іноді при монтажі через універсальне кріплення і нестандартні установчі розміри можуть виникати складнощі.
Також ковпаки розрізняються за іншими важливими характеристиками:
Варіанти конструкції колісних ковпаків
З урахуванням форми можна виділити відкриті й закриті ковпаки:
- Відкриті мають великі вентиляційні отвори. Вони виглядають досить ефектно і добре охолоджують гальма, проте захисна функція у них слабенька, через великі отвори легко проникає бруд, пил і навіть каміння. Мити їх складніше. Ковпаки відкритого типу можна порекомендувати водіям, які керують агресивно: часто гальмують і різко розганяються. Також вони дуже оригінально виглядають на автомобілях з чорними дисками. Їх рекомендується встановлювати, якщо диски на машині не мають вад.
- Закриті відрізняються наявністю дрібних вентиляційних отворів або навіть повністю не мають їх. Такі колісні ковпаки здатні поліпшити аеродинаміку, надійно захищають диски та гальмівну систему від попадання бруду всередину, максимально прості в догляді, тому що легко миються. Вони сприяють збільшенню терміну служби колісних дисків. Їх рекомендується встановлювати, якщо диски мають вади і їх необхідно приховати. Є у них і невеликий недолік — недостатнє охолодження гальмівних колодок. Якщо ковпак повністю закритий, то під час тривалих поїздок гальмівна система може перегріватися, що прискорює її знос. Для того, щоб охолодження гальмівної системи було ефективним, рекомендується купувати закриті ковпаки, які мають невеликі отвори.
З якого матеріалу роблять ковпаки на колеса?
Пластик. Це найпоширеніший матеріал, він дешевий, легкий, не боїться корозії. Може приймати практично будь-яку форму, тому дизайн таких ковпаків може бути дуже різним. Ще з плюсів можна відзначити, що вони добре переносять низькі температури й мало схильні до деформації в процесі експлуатації. Але є і недоліки: короткий термін служби й низький показник міцності. Вироби з твердого пластика від удару можуть розколотися. Тут діє просте правило: чим жорсткіше пластмаса, тим легше й швидше вона руйнується. Тому рекомендується брати колісні ковпаки з м'якого пластику, вони довговічніші та надійніші, не бояться ударів, тому що більш стійкі до механічного впливу.
Метал — такі моделі міцніше пластикових, але вони також мають свої недоліки: висока вартість, велика вага, схильність до корозії та деформація при ударах. Крім того, особливість металу в тому, що з нього складніше робити ковпаки складної та оригінальної форми, тому вибір дизайну найчастіше обмежений.
Гума — це найрідкісніший тип колісних ковпаків, вони не бояться ударів, не деформуються, не схильні до корозії.
Варіанти виконання
Плоскі — практичний варіант, під час паркування не стикаються з бордюрами. Однак зовні вони не дуже ефектні.
Об'ємні — мають оригінальний дизайн, виглядають дуже стильно, але по практичності плоским моделям вони поступаються: здійснюючи паркування треба бути дуже акуратним, щоб не зачепити бордюр і не подряпати ковпаки.
Типи кріплення
Болти — найбільш надійний варіант, щільно фіксує ковпак на колісних дисках, але цей тип кріплення складніше в монтажі й вимагає більше часу.
Застібки — в експлуатації й монтажі цей спосіб простіше, але він істотно програє болтовим кріпленням. Проте, саме цей варіант використовується в більшості пропонованих на ринку колісних ковпаків. Тут діє правило: чим більше застібок, тим кріплення буде надійніше. Як мінімум застібок має бути 6 штук — краще, якщо їх буде 10-12, тоді конструкція буде надійно зафіксована.
Для підвищення надійності кріплення, крім застібок і болтів, можна використовувати додатково спеціальні сталеві кронштейни, пластикові або капронові хомути.
Варіанти обробки
Хромування — мабуть, найпоширеніший варіант. В цьому випадку ковпаки мають сріблясту блискучу поверхню, виглядають оригінально, проте подібний варіант обробки може бути недовговічним.
Кольорове покриття — також досить популярний варіант, особливо, якщо треба підібрати ковпаки в тон кузова машини або навпаки підкреслити колеса, виділивши їх контрастним кольором. При покупці врахуйте, що кольорові моделі вимагають дбайливого ставлення.
Дизайнерські варіанти — подібна обробка зазвичай виконується на замовлення, тому коштує вона дорого. Але це найкращий спосіб виділитися, тому що можна вибирати дизайн ковпака індивідуально. Ви можете самі підібрати його форму, малюнок, колір тощо.
Як підібрати ковпаки за розміром?
Щоб ковпак щільно сів на колісний диск, при покупці важливо врахувати розмір колеса. Тобто ще до того, як відправитися в магазин треба дізнатися радіус диска, він зазвичай вимірюється в дюймах. На кожному колесі є відповідне маркування. Наприклад, якщо на шині зазначено: 185/65 R14 82 S, то для неї оптимальний розмір ковпака — R14. Найбільш поширеними є наступні розміри: R12, R13, R14, R15, R16.
Якщо ви візьмете ковпаки більшого радіусу, ніж потрібно, то фізично не зможете їх встановити на колесо, а варіанти меншого розміру не будуть міцно триматися і під час їзди дуже швидко відваляться.
Кілька порад, на що дивитися при покупці колісних ковпаків?
Є важливі моменти, які обов'язково слід враховувати, вони допоможуть вам купити зручні, практичні й надійні в експлуатації ковпаки:
- Відкривши коробку, перевірте, щоб на поверхні ковпака не було пошкоджень. Там не повинно бути ніяких відколів, подряпин, форма повинна бути рівною без деформацій.
- Все наявні кріплення і функціональні отвори повинні точно відповідати деталям на диску. Обов'язково подивіться, чи є паз під золотник. Це дуже важливий отвір, якщо його немає, то потім вам доведеться постійно знімати ковпак — кожен раз, коли потрібно підкачати колеса або перевірити рівень тиску в шинах. Природно, що часте зняття та установка ковпаків скорочують термін служби кріплення, засувки мають певний ресурс і в разі постійного монтажу/демонтажу швидко виходять з ладу.
- Оцініть жорсткість пружини: вона повинна бути жорсткою, щоб ковпаки трималися міцніше. Є моделі, в яких жорсткість пружини можна регулювати, в цьому випадку рекомендується встановити максимальне значення. Якщо ковпак дуже легко встановлюється на колесі, без докладання якихось зусиль, то купувати його не варто. Під час руху є ризик, що ковпаки просто відваляться, і ви втратите їх по дорозі.
В інтернет-магазині 130.com.ua ви можете купити ковпаки на колеса у Львові, Тернополі або Івано-Франківську будь-якої форми й на автомобілі самих різних марок .