Як знайти найбезпечніше місце в автомобілі для дитини?
Природно, що батьки замислюються про те, де в машині найбезпечніше місце для перевезення дитини. Звичайно, для захисту є дитяче крісло, сучасні моделі добре захищають від травмування при ударі, а й від місця установки цього крісла багато що залежить. Саме про те, яке саме місце безпечне в машині для дитини, ми й поговоримо.
Яке місце в салоні може вважатися максимально безпечним для пасажирів і чому?
Всі розуміють, що в разі серйозного ДТП, корпус автомобіля зазнає суттєвої деформації, це може призводити до травм у водія і його пасажирів. Для того, щоб мінімізувати потенційну загрозу життю, автовиробники ще на етапі розробки докладають всіх зусиль, щоб створити навколо пасажира свого роду «капсулу безпеки». Це покликане зменшити потенційний вплив сили удару і знизити руйнівну деформацію кузова.
Тобто з урахуванням цього, найбезпечнішим можна вважати місце, де ризик травмування через перевантаження і деформацію буде мінімальним. Це якась точка в салоні машини, при знаходженні в якій шанси вижити для пасажира будуть максимальними.
Чимало батьків вважають, що досить посадити дитину ззаду, так буде безпечніше, бо саме в задньому ряду ризики отримати травму будуть мінімальними. Але це не зовсім вірно. Звичайно, що при лобовому ударі таке твердження може виявитися вірним, але це не єдиний сценарій розвитку подій. Ніхто не виключає бокового удару або перевороту машини. А тут вже стверджувати, що ззаду безпечніше не варто.
Суперечки про те, де ж для дитини безпечніше, йдуть вже давно. І навіть експерти все ще не мають одної чіткої відповіді. Одні стверджують, що це заднє сидіння за водієм, тому що водій, якщо раптово перед ним з'являється небезпека, автоматично реагує, намагаючись відвести удар від себе, тим самим захищаючи і пасажира ззаду. Інші дотримуються думки, що за пасажирським сидінням безпечніше. Але в обох випадках пасажир буде піддаватися досить високому ризику травмування через деформацію дверей.
Що про безпеку говорить статистика і експерти?
Щоб зрозуміти, яке місце в машині, дійсно найбезпечніше, варто розглянути статистику реальних ДТП. Це вже справжні практичні дані, а не чиїсь здогадки і припущення.
Після створення глобальної системи незалежних краш-тестів, багато дослідників, які беруть активну участь в проектуванні систем безпеки, змогли накопичити дані, що дозволяють точніше встановити, де ж все-таки безпечніше перевозити неповнолітніх в машині. Разом з даними про реальні ДТП, американським експертам вдалося отримати досить цікаві результати.
Було встановлено, що мінімального ризику отримати травму при ДТП піддається дитина, яка знаходиться на задньому середньому сидінні. Тут ступінь захисту мінімум на 15-20% вище, якщо порівнювати з усіма іншими місцями в салоні транспортного засобу.
І це не дивно, тому що безпосередньо пов'язано з технічними особливостями. Розташовуючись на центральному місці в задньому ряду, дитина не так схильний до потенційної небезпеки через деформацію кузова, незалежно від типу удару: лобового або бокового. Адже при будь-якому ударі навантаження першу чергу на себе візьмуть боковини, капот, двері та дах (в разі перевороту). А в центрі заднього сидіння пасажир опиниться в умовах максимального віддалення від потенційно небезпечних зон, тут зберігається більше важливого для життя простору.
Однак, попри дані, отримані в ході дослідження, які говорять про те, що саме середнє місце в задньому ряду найбільш безпечне як для дитини в кріслі, так і для будь-якого іншого пасажира. Не всі машини мають можливість розміщення саме там. Адже на практиці в багатьох сучасних автомобілях це саме незручне місце. Винятком, мабуть, можуть служити мінівени, де задній ряд здатний вмістити відразу 3 роздільних крісла. Водночас в багатьох сучасних автомобілях, наприклад, в седанах елітного або представницького класу, це «центральне» місце зовсім відсутнє, там розташовується підлокітник, міні-бар або інші елементи підвищеного комфорту.
Але все ж чимало автомобілів зараз обладнуються виробниками спеціальними кріпленнями з кронштейнами типу Isofix, що дозволяють встановлювати автокрісло в центрі заднього сидіння. Крім того, частина машин також має спеціальний ремінь безпеки (поперечну лямку), який може використовуватися для фіксування пасажира в центрі. Якщо ваша машина має такі можливості, то саме в центрі установка дитячого крісла буде оптимальною з точки зору безпеки маленького пасажира.
Чи необхідно пристібати дитину?
Природно, що всі твердження про безпеку виправдані лише при дотриманні певних умов. А саме — дитина обов'язково повинна перевозитися в спеціальному дитячому кріслі, і водночас вона повинна бути надійно пристебнута ременями. Це дуже важливо, тому що крісло забезпечує додаткове утримання, не дасть малюку випасти і отримати травму, а також гарантує додатковий захист від удару.
На жаль, але на практиці часто відбуваються ситуації, коли батьки нехтують цими елементарними правилами. Хтось говорить про те, що синові чи доньці сидіти пристебнутими ременем «незручно», дитина вередує, плаче і т.д. Але, навіть якщо крісло є і стоїть на потрібному місці, а дитина в ньому не зафіксована, як треба, це навпаки істотно підвищує ризики.
У такій ситуації можна отримати дуже серйозну, несумісну з життям травму. Причому не треба навіть потрапляти в ДТП, достатньо тільки дуже різко загальмувати, і малюк випаде з крісла, ризикуючи отримати каліцтво. Самостійно маленька дитина не може втриматися, тому ремені — це обов'язковий атрибут, і вони в кріслі не для краси. Навіть якщо малюк вередує, його треба пристібати. Постарайтеся заздалегідь привчити дитину до поїздок в кріслі з ременями, покажіть на своєму прикладі, що ви теж пристібаєтесь і в машині інакше їздити не можна.
Рекомендації, як перевозити дитину в автомобілі
З урахуванням отриманої інформації, можна підсумувати. Також існують конкретні рекомендації для відповідальних батьків, які піклуються про безпеку своїх дітей під час перевезення в автомобілі. Щоб в дорозі дитина була надійно захищена, слід обов'язково дотримуватися таких правил:
- встановлювати спеціальний дитячий пристрій, що утримує, (автокрісло) в найбезпечнішій зоні автосалону, якою є центральне місце в задньому ряду сидінь, якщо це можливо і передбачено конструкцією конкретного транспортного засобу;
- обов'язково кожен раз перед посадкою малюка в крісло перевіряти надійність його установки та фіксації;
- завжди, без винятку, пристібати дитину вбудованими в автокрісло ременями або фіксувати її штатними автомобільними ременями безпеки;
- відключити подушки безпеки, які розташовані поблизу установки автокрісла, особливо це актуально при перевезенні дитини на передньому пасажирському сидінні, спиною до напрямку руху.
Крім того, водій повинен завжди пам'ятати про те, що у нього в машині дитина, тому не можна допускати агресивної їзди. Оскільки будь-яка аварія — це завжди ризик для всіх пасажирів. Дуже важливо строго дотримуватися швидкісного режиму, розганятися і гальмувати максимально плавно, без різких рухів і ривків.
Очевидно, що нічого незвичайного або нездійсненного в цих вимогах немає. Однак, дотримання таких елементарних правил допоможе уникнути можливих проблем і зробить їзду з дитиною в машині максимально комфортною і безпечною.
В інтернет-магазині 130.com.ua батьки завжди можуть купити дитяче автомобільне крісло у Львові, Тернополі або Івано-Франківську за вигідною ціною з доставкою по Україні. У нас великий вибір сертифікованих моделей від відомих і авторитетних світових виробників.