Viber
Інвертори
Закрити
Замовляйте
Цілодобово
Оплата
Готівкова, при отриманні, безготівкова
Visa, MasterCard, Apple Pay, Google Pay

Динамометричний ключ — необхідний інструмент для ремонту автомобіля

Зусилля, що прикладається до головки болта при його закручуванні або відкручуванні, називається моментом сили. Причому в автомобілі є такі елементи кріплення, які потребують дуже точного затягування, тобто до них треба докласти конкретну силу. Це важливо, щоб елемент працював справно і надійно. Як правило, виробники транспортних засобів вказують показник ступеня затягування в технічній документації своєї продукції.

Динамометричний ключ-необхідний інструмент для ремонту автомобіля

І тут у автовласників можуть виникнути складності, тому що на око подібну процедуру не зробиш, і визначити точне зусилля просто так не вийде. Коли водій починає думати про силу затяжки автомобільних кріплень, гадати "достатньо затягнута ця гайка або потрібно ще сильніше" — це в корені неправильний підхід. Тому для таких випадків і був створений спеціальний інструмент — динамометричний ключ. Він обов'язково повинен бути в наборі автоінструмента у кожного водія. Щоб вибрати правильний ключ, потрібно спочатку розібратися в тому, як же він працює.

Принцип роботи

Різниця між стандартними гайковим і динамометричними ключами полягає в тому, що у останнього є спеціальний індикатор, голка або стрілка, що вказує, яке зусилля прикладається до ручки. Також під час роботи він видає характерний звук.

Ключі можуть мати різний приєднувальний квадрат. Його розмір зазвичай буває: 1/2 ", 3/8", 3/4" і 1". Він визначає, яку торцеву головку або подовжувач можна прикріпити й використовувати саме з цим ключем. Моделі з невеликим приєднувальним квадратом можуть використовуватися для роботи з тонкими й чутливими деталями, тобто для з'єднань, що вимагають буквально хірургічної точності при затягуванні гайок і болтів. Більші призначені для роботи на з'єднаннях, що вимагають більшого зусилля при затягуванні. Наприклад, такими ключами затягуються гайки шківа колінвала або трансмісії. Як і у випадку зі стандартними торцевими ключами, 1/2-дюймова модель вважається найбільш універсальною. Такий ключ може впоратися з більшістю завдань, які виникають при ремонті автомобіля.

Також варто звернути увагу на наступний момент: для того, щоб ключ гарантував правильне вимірювання крутного моменту при затягуванні важливо його точно відкалібрувати до мінімального значення, а також знати, на яких кріпильних елементах проходять вимірювання — змазаних або сухих.

Динамометричний ключ-необхідний інструмент для ремонту автомобіля

Які бувають автомобільні динамометричні ключі

Всього існує 4 основні різновиди автомобільних динамометричних ключів, які між собою відрізняються принципом своєї роботи: цифровий, тріскачка, шкальний і з циферблатним індикатором. Розгляньмо докладніше особливості кожного типу.

Шкальний і циферблатний ключі

Ці два типи можна об'єднати, тому що між собою вони дуже схожі за принципом своєї роботи. В них застосовується проста механічна конструкція, яка з'єднується з покажчиком, який рухається по шкалі зі значеннями крутного моменту. Шкала зазвичай розташовується на ручці ключа. У циферблатних ключів замість шкали використовується спеціальний циферблат-індикатор. Коли людина прикладає до рукоятки такого ключа силу, то на шкалі або циферблаті можна побачити поточну величину крутного моменту, яка визначається відповідно прогину рукоятки. Зверніть увагу, що при роботі з ключами цього типу в умовах низької освітленості, наприклад, в темних місцях під капотом, рекомендується використовувати додаткове джерело світла. Інакше розглянути дані на шкалі буде дуже складно.

Ключ-тріскачка

Цей тип водії між собою часто ще називають "лускунчиками". Такі ключі відрізняються зручністю, у них в якості індикатора використовуються клацання, які легко сприймаються на слух. Ключ оснащується спеціальним регулюючим кільцем, яке розташовується навколо підстави ручки. З його допомогою можна швидко виставить точне значення необхідного зусилля, з яким треба затягнути ту чи іншу гайку чи болт. В процесі затягування кріплення до встановленого заздалегідь крутного моменту, можна почути гучне клацання храпового механізму, що попереджає про те, що необхідно припинити роботу, тому що вказане зусилля було досягнуто. Перевага таких моделей у тому, що не треба постійно вдивлятися в циферблат зі стрілкою, адже не завжди можна добре розглянути показники. Тут можна спиратися лише на свій слух, це набагато зручніше. Налаштування ключа дуже просте — достатньо провернути ручку всередину або назовні, переміщаючи індикатор за шкалою сили вгору і вниз, вибираючи значення, при якому ключ потім подасть сигнал про досягнення потрібного зусилля.

Цифрові динамометричні ключі

Це найточніший варіант, але при цьому і найдорожчий. У ключах цього типу застосовується спеціальний електронний тензодатчик, що поміщається всередину рукоятки. Він подає сигнал на спеціальний дисплей з підсвічуванням. Ключ досить зручний і гранично простий в роботі, але і він має деякі недоліки. Зокрема, для його експлуатації необхідні батарейки, плюс конструкція досить тендітна і чутлива, поводитися з таким інструментом треба дуже дбайливо й обережно.

Динамометричний ключ-необхідний інструмент для ремонту автомобіля

Чому важливо мати в гаражі динамометричний ключ?

Знати, з якою силою треба затягувати болти в автомобільних кріпленнях, дуже важливо. Це пояснюється тим, що якщо затягнути слабо, то болт може легко відкрутитися, і глушитель або колесо відвалиться по дорозі. Занадто туге затягування може привести до зриву різьблення або пошкодження деяких елементів. Наприклад, надмірно затягнуті колісні гайки можуть стати причиною деформації або пошкодження ротора гальма, прискореного зносу гальмівної системи, збільшення тривалості гальмівного шляху і заклинювання наконечників керма. Щоб уникнути подібних проблем, в інструкціях для сучасних транспортних засобів обов'язково присутні рекомендації по оптимальному значенню сили, яка застосовується при затягуванні різних кріплень.

Якщо має бути робота, пов'язана з ремонтом мотора або системи трансмісії, то динамометричний ключ повинен бути обов'язково. Дуже сильне затягування болтів на голівці блоку циліндрів двигуна може призвести до серйозного пошкодження або витоку охолоджуючої рідини. А це у свою чергу може зажадати серйозних витрат на ремонт. Перетягнуті болти випускного колектора призводять до утворення тріщин на колекторі.

Сила затягування — це один з найважливіших параметрів, який впливає на правильність ремонту автомобіля. В інструкціях з обслуговування та експлуатації транспортних засобів ця величина часто наводиться разом з основними рекомендаціями та правилами експлуатації. Часто інформація подається в вигляді таблиці із зазначенням конкретного кріплення, його місця знаходження і рекомендованого моменту затягування.

На що дивитися при виборі динамометричного ключа для автомобіля?

Купуючи новий динамометричний ключ, перевірте, що він відкалібрований в потрібних вам одиницях виміру, зазначених у технічній документації вашого автомобіля. Інакше вам буде потрібна спеціальна таблиця перерахунку, що не завжди зручно.

Сила крутного моменту вимірюватися в наступних одиницях:

  • ньютон-метр (Нм);
  • фунт сили-фут (lb-ft).
  • кілограм сили-метр (кгм);
Динамометричний ключ-необхідний інструмент для ремонту автомобіля

Ключові параметри, на які слід звертати увагу, вибираючи динамометричний ключ:

  • Діапазон зусилля — мінімальна величина не повинна бути нижче від 20-110 Нм.
  • Зручна рукоятка — це важливо, вона повинна мати спеціальне не слизьке покриття, щоб з ключем було максимально зручно працювати.
  • У моделей у формі тріскачки обов'язково має бути спеціальне фіксуюче кільце, яке забезпечить легке, максимально точне і зручне регулювання сили затягування.
  • Не зайвим буде і наявність додаткового захисного чохла, так ви зможете зручно зберігати інструмент в гаражі або возити з собою в багажнику, не боячись пошкодити.

Якщо ви хочете купити динамометричний ключ в Києві, Харкові чи Одесі, то в інтернет-магазині 130.com.ua легко знайдете відповідну модель з потрібними характеристиками.

Матеріали по темі:

Знайдено: 0 товарів
Показати товари >
Для здійснення покупок дозвольте, будь ласка, приймати cookie в своєму браузері.