Що таке кліппінг або чому згорає сабвуфер
Чисте і якісне звучання музики бажає отримати кожен водій-меломан. Кому це просто подобається, хто просто бажає виділитися потужним і насиченим відтворенням музики в салоні свого авто. Однак іноді виникають неприємні ситуації, коли щось йде не так, звучання виходить не таким, як би хотілося отримати і причин цього може бути багато. Серед них однією з основних причин вважається кліппінг.
Спотворення звуку
Кліппінг – це певний вид звукового спотворення, який виникає при обмеженні сигнальної амплітуди. Адже при стабільному функціонуванні підсилювача звуку непостійна напруга здатна пересувати звукову котушку динаміка зверху вниз, а при кліппінгу в амплітудних верхах виникають обрізи або полки. При цьому зміна напруги в цей момент неможлива, так як вона зростає від достатньої гучності, що впливає на підсилювач – він не здатен справлятися з подібним рівнем видачі потужності.
У подібній ситуації з котушкою відбувається наступне:
- залипання в крайніх положеннях;
- високе нагрівання від високого рівня напруги;
- подібний рух призводить до виключення охолоджувальних процесів.
Результат очевидний – котушку очікує перегрів і, внаслідок, подальше згоряння.
Як виникає кліппінг?
Даний процес з'являється через невідповідність вихідної напруги підсилювача і напруги живлення, або якщо водій хоче отримати від підсилювача неможливе. Серед основних причин – надмірне накручування гейна або включення бассбуста, що призводить до «придушення підсилювача». Він, тим часом, не зможе видавати відмінний сигнал, і буде відтворювати обрізану синусоїду. Останні «ривки» підсилювача звуку призводять до його виходу з ладу.
Запас по кліпу обумовлюється:
1. потужністю підсилювача звуку і самого саба;
2. живленням підсилювача;
3. чистотою сигналу на вході.
Кліппінг формується з вихідним звуком ще з медіа-ресивера, в разі підвищення гучності вище необхідної норми. Використовуючи ж різні пристрої для поліпшення якості і чистоти звучання даний показник істотно знижується. Крім того, спотворення формується і змінюється підсилювачем звуку в разі встановлення гейна вище норми. Подібне зменшення граничної норми виникає, якщо використовується також бассбуст. Важливо враховувати, що подібні процеси можуть виникати не тільки в сабвуферах, але і в будь-яких аудіо динаміках.
Способи уникнення кліпп-процесу
У разі легкого кліппу, який дуже важко визначити, можна нічого не робити, оскільки він не такий небезпечний. Якщо ж прослуховуються чіткі спотворення звучання або відчувається легкий запах гарі від сабвуфера, тоді потрібно терміново щось робити.
Щоб виключити ймовірність виникнення кліппінгу, необхідно:
- вибирати правильний підсилювач;
- використовувати дроти живлення з достатнім рівнем перетину;
- створювати міцні контакти;
- після встановлення підсилювача звуку проводити правильне налаштування пристрою.
Іноді, для збільшення результатів на змаганнях по звуковому тиску, можна використовувати кліппінг. Однак, у звичайних ситуаціях, цей процес досить небезпечний і вимагає негайного усунення неполадок для можливості отримання чистого і потужного звуку з колонок в салоні автомобіля.
Підібрати сабвуфери і якісний підсилювач не так і складно. Головне, визначитися з оптимальним варіантом для вашого авто, вибравши тип і потужність, а також відповідні розміри. А ознайомившись з характеристиками більш детально можна підібрати для встановлення саб кращої якості, який здатен збільшити потужність звучання і вдосконалити низькі баси в салоні транспортного засобу. Великий вибір сабвуферів представлений в нас на сайті, кожен зможе підібрати те, що йому потрібно. Купити автомобільні сабвуфери в Тернополі, Івано-Франківську, Львові можна на 130.com.ua з доставкою по Україні