Що потрібно знати про дитячі автокрісла. Яким має бути безпечне крісло?
Вимоги до автокрісел
Вимоги до дитячих автомобільних крісел встановлені Правилами Європейської Економічної Комісії (ЄЕК) ООН № 44-04. Угоду про забезпечення безпеки дітей в автомобілі було прийнято в 1958 році в Женеві за підтримки ООН.
Автокрісла, які продаються в Європі, починаючи з 2009 року, повинні повністю відповідати четвертій редакції. Четверта редакція була прийнята 23 червня 2005 року. Стандарт вимагає проведення додаткового тестування продукції і контролю якості на виробництві. Безпечні автокрісла повинні маркуватися відміткою ECE R44/04, яка означає, що автокрісло зроблено з відповідністю четвертої редакції.
Маркування продукції
Маркування утримуючих пристроїв повинно бути чітко написано і не затерто. У маркуванні повинна міститися наступна інформація:
- Повна або коротка назва виробника або бренду (товарного знака), рік випуску крісла.
- Інформація про специфічні особливості, які тим чи іншим чином впливають на безпеку (якщо вони є).
- Знак підтвердження якості «Е» або «е».
Знак із заголовною літерою Е та цифрою, які поміщені в коло — це підтвердження того, що крісло відповідає всім європейським нормам. Цифровий індекс є кодом країни, яка офіційно засвідчує про відповідність (1 — Germany, 2 — France, 3 — Italy, 9 — Spain, 11 — UK і так далі).
Групи і категорії автокрісел для дітей
Дитячі автомобільні крісла поділяються на 5 груп, які відрізняються між собою за вагою:
- 0 — для дітей вагою менше 10 кілограм.
- 0+ — для дітей вагою менше 13 кілограм.
- I — для дітей вагою 9-18 кілограм.
- II – для дітей вагою 15-25 кілограм.
- III – для дітей вагою 22-36 кілограм.
Виробники виготовляють автокрісла для дітей різного віку. Крісла відповідають приблизному віку дитини:
- «0» і «0+» — з народження дитини до 1 - 1,5 року (автолюльки, автоколибелі).
- «0+» і «I» — з народження дитини до 4 - 4,5 років. Такі крісла можуть встановлюватися як по ходу, так і проти руху автомобіля.
- «I» - від дев'яти місяців до 4 - 4,5 років.
- «II» та «III» — від 3 до 12 років (автокрісла і бустери). Крісла цієї категорії, зазвичай, забезпечуються регульованою спинкою або підголовником.
Найчастіше на ринку зустрічаються автокрісла, в яких ці групи комбінуються між собою, роблячи пристрій більш універсальним для різного віку дитини.
Крім усього іншого, авто крісло може бути універсальним (можна використовувати на більшості автомобілів) і напівуніверсальним (схвалено лише для деяких видів автомобілів).
Кріплення
Звичайно, кріплення крісел до автомобільного сидіння здійснюється за допомогою штатних ременів безпеки або з використанням спеціального кріплення «ISOFIX».
Кріплення "ізофікс" передбачає присутність спеціальних кронштейнів на нижній платформі автокрісла. Це кріплення чудово захищає крісло від перекидання, але, на жаль, не всі автомобілі підтримують можливість установки автокрісла з ISOFIX.
З автомобільними ременями справи йдуть простіше. В групах «0», «0+» і «I» вони пропускаються через спеціальні отвори в кронштейні на корпусі крісла або крізь прорізи. Для того, щоб виключити можливість порушення фіксації через прослизання ременя, він повинен надійно фіксуватися спеціальним затиском. Утримування дитини в пристрої відбувається триточковим (Y-подібним, в якому є 2 ділянки на плечах і 1 між ніг) або п'ятиточковим (2 ділянки на плечах, 2 з боків і 1 між ніг) ременем безпеки.
Дитячі автокрісла групи «2» і «3» вбудованих ременів не мають, а фіксація дітей здійснюється разом з кріслом автомобільними ременями безпеки. Таким чином пристібаються і діти під час використання бустера з підлокітниками.
Для того, щоб забезпечити максимальний комфорт малюкові, автокрісла випускаються в ортопедичній формі. Каркас виробляється з легкого металу або ударостійкої пластмаси. Обшивку роблять з різних гіпоалергенним матеріалів. Більшість пристроїв мають посилені стінки з боків для захисту від бокових зіткнень.
Додаткові рекомендації
Перед тим, як купити автокрісло, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
- Не слід купувати б/у автокрісло, якщо немає впевненості, що його елементи не мають значних зносів, а саме крісло не брало участь в ДТП.
- Не треба брати крісло «на виріст», коли вага дитини не відповідає його групі. У такому випадку немає ніякої гарантії, що крісло буде безпечним.
- Чим дитина молодша, тим важливішою для нього є можливість зручного сну під час поїздки. Тому утримуючий пристрій для дітей повинен нахилятися в декількох положеннях.
- Також рекомендується, щоб крісло мало можливість регулювання ширини та висоти спинки, довжини подушки, а для ременів безпеки повинні бути спеціальні фіксатори. Для малюка буде дуже корисним обмежувальний столик, який додатково захистить його при зіткненні.
Оббивка крісла повинна вільно відстібатися (наприклад, для прання) і сприяти хорошій вентиляції, щоб дитина не потіла і не перегрівалася.
Слід уважно ознайомитися з інструкцією по монтажу і переконатися, що крісло підходить до автомобіля. Наприклад, штатні ремені безпеки, які використовуються для кріплення автолюльки, можуть виявитися надмірно короткими.
Інструкція з експлуатації повинна додаватися в комплекті з автокріслом і містити такі відомості: група по вазі, детальні і зрозумілі картинки з правилами установки, регулювання та експлуатації, а також попередження про помилки, які можуть виникати при установці.
Пам'ятайте, що безпека дитини — це найголовніше. Краще не пошкодувати грошей і придбати хороше автокрісло. Купити дитяче автокрісло в Тернополі, Івано-Франківську, Львові можна на 130.com.ua з доставкою по Україні.