Автопилосос: корисний помічник або дрібничка?
Чистота і порядок в салоні автомобіля - це, безумовно, те, заради чого можна витратити трохи часу і грошей. І вирішити питання прибирання в салоні можна двома способами: довірити чистку професіоналам (таку послуги представляють багато автомийки), або купити недорогий автомобільний пилосос. Але якщо ефективність професійного чищення практично не викликає сумнівів, то про пилососах потрібно поговорити окремо.
Автомобільний пилосос: що це
Принципово автомобільний пилосос не відрізняється від будь-яких інших пилососів: апарат створює розрідження повітря, і за рахунок цього простого фізичного явища пил і дрібне сміття буквально всмоктується в мішок. Однак у автопилососів є і свої особливості, які диктуються умовами експлуатації.
Пилососи для автомобілів мають компактні габарити, в ідеальному випадку їх маса не перевищує 1-1,5 кг, а тому апарат легко і зручно тримати однією рукою. Малі габарити ставлять обмеження і на габарити електричного двигуна, а тому у автопилососів досить-таки низька потужність, раз в десять менше потужності побутових пилососів. І, нарешті, автомобільні пилососи комплектуються насадками, оптимізованими для прибирання салону автомобіля, оббивки, сидінь і т.д.
Однак і серед автомобільних пилососів немає однаковості, всі вони відрізняються один від одного не тільки потужністю і дизайном, але і можливостями, які отримує їх власник.
Потужність автопилососа
Потужність автомобільних пилососів практично на порядок нижча за потужність побутових апаратів. Якщо говорити про конкретні цифри, то на ринку можна зустріти пилососи потужністю від 10-12 до 300 і більше Вт, однак в середньому цей показник становить 80-120 Вт.
Але не поспішайте купувати найпотужніший пилосос! Чому? Адже логіка підказує нам, що чим потужніший апарат, тим краще він повинен справлятися з пилом. А ось і ні, так як споживана потужність зовсім не те ж саме, що потужність всмоктування. Тут дуже багато залежить від конструкції двигуна і самого пилососа, а також від перетину труби і інших конструктивних тонкощів.
Чи можна зрозуміти по характеристикам, наскільки добре пилосос справляється з пилом і сміттям? Ні, тут допоможе тільки «перевірка боєм», а порівняння потужностей, зазначених на етикетці, далеко не завжди відображає реальний стан справ.
Збір пилу
Головне завдання пилососа проста: допомогти зібрати пил і дрібне сміття з забруднених поверхонь і важкодоступних місць. Однак різні пилососи вирішують цю задачу неоднаково, хоча тут і є типові рішення.
Наприклад, практично всі автомобільні пилососи так чи інакше мають трубу (або подібність труби), до якої можна приєднувати насадки. Потрібно сказати, що занадто товста труба-це погано, тому що при рівній потужності двигуна через труби різного діаметру повітря проходить з різною швидкістю. Як відомо ще з шкільного курсу фізики, у вузькій трубі повітря рухається швидше, ніж в широкій, однак трубі не можна надати занадто малий перетин, інакше почне падати ефективність всмоктування. Так що виробники змушені шукати оптимум.
А безпосередньо збір пилу і сміття здійснюється насадками. Існує кілька типів насадок: щелевидная, широка і з щіткою. Причому насадки з щіткою можуть мати найрізноманітніші форми і розміри, а також володіти додатковою можливістю-обертатися, завдяки чому поліпшується її здатність збирати сміття (в першу чергу - шерсть і волосся).
Утримання пилу
Просто зібрати пил - це тільки півсправи, адже потрібно зробити так, щоб ця пил не вилетіла зі зворотного боку труби, а була надійно замкнені з можливістю подальшого видалення. Обидві ці завдання вирішуються по-різному.
Найпростіший спосіб - поставити за трубою, безпосередньо перед вентилятором, мішок, який пропускав би повітря, але затримував пилинки. Саме такою конструкцією мають найдорожчі пилососи. У них передбачено мішок для збору пилу, який періодично необхідно знімати і вичищати, або міняти на новий (це вже залежить від конкретної моделі).
В останні роки набули популярності пилососи системи «циклон». По суті, такі пилососи дуже прості: замість мішка для пилу в них встановлений круглий пластиковий контейнер, в якому створюється кругової повітряний потік (тому він і називається циклоном), завдяки якому пил під дією відцентрової сили осідає на стінках контейнера, не потрапляючи в атмосферу.
Однак цих коштів не завжди достатньо, і багато пилососи комплектуються різними фільтрами: звичайними, подвійними, фільтрами тонкого очищення і т.д. Але всі вони служать єдиної мети - затримати дрібні порошинки, які просочилися з циклону або крізь пори мішка.
Суха і вологе прибирання
Багато сучасні пилососи можуть застосовуватися для вологого прибирання. Ця функція забезпечується спеціальним фільтром, який утримує вологу, не допускаючи її проникнення до двигуна та інших компонентів пилососа. Причому найсучасніші й дорогі моделі можуть не просто чистити вологі поверхні, а натуральним чином збирати пролиту воду і рідку бруд. Хоча захоплюватися цим не варто, а перед початком роботи потрібно ознайомитися з інструкцією до пилососа на предмет його відношення до вологого прибирання.
Харчування і автономність
Що добре у автомобіля, так це наявність під рукою постійної напруги 12 В. Тому багато виробників пилососів нічого не вигадують, а просто комплектують свої вироби шнурами живлення з роз'ємом для підключення до прикурювача. Деякі виробники йдуть далі і пропонують додаткову можливість харчування пилососа від мережі 220 В, проте це швидше надмірність, ніж перевага.
Але більшість сучасних пилососів несуть на своєму борту акумуляторні батареї, повного заряду яких вистачає на 25-30 хвилин безперервної роботи. Цього недостатньо для проведення «генерального прибирання», але для щоденних потреб більше і не потрібно.
Підсумок
Отже, ринок пропонує широке розмаїття автомобільних пилососів, і в цьому розмаїтті дуже легко загубитися. Як вибрати пилосос? І взагалі - чи потрібен він?
Спочатку відповімо на друге питання, тому що тут відповідь очевидна: пилосос ніколи не буде зайвим і в ряді випадків буде просто незамінним. Адже з його допомогою не важко оперативно і акуратно зібрати сміття із розсипаної попільнички, прибрати вічно десь береться пісок, що осідає на оббивці міську пил і багато іншого. Прибирання з пилососом займе буквально пару хвилин, а її результат буде незрівнянно вище, ніж при використанні щітки або іншого засобу.
Однак це не означає, що питання про професійну чистку відпадає сам собою. Ні! Ніякої пилосос не зможе досконально вичистити салон автомобіля, а з серйозними забрудненнями він взагалі не впорається. Тому періодично має сенс довіряти автомобіль рукам фахівців, які вичистять все до блиску і лоску.
Питання вибору пилососа для автомобіля кілька складніший. Тут потрібно звернути увагу на кілька моментів:
Потужність. Найчастіше більш висока потужність говорить про кращу здатність справлятися з пилом. Але це далеко не завжди так.
Насадки. У більшості випадків достатньо щілинної насадки і насадки з щіткою, але кілька додаткових насадок (широкої, для збору сміття, з обертовою щіткою і ін.) Будуть тільки плюсом. Хоча за надмірностями теж гнатися не варто.
Рівень шуму. Пилососи маленькі, але часто дуже галасливі. Середній рівень шуму пилососів лежить в межах 70-80 дБ, однак зараз можна зустріти зразки з гучністю в 68-69 і менш дБ.
Комплектація. Мова йде не тільки про щітки, але і про інші корисні речі: гнучка трубка, довжина проводу, вбудований запобіжник і т.д. Занадто бідна комплектація аж ніяк не на користь пилососа і його власнику.
Можливості. Взагалі, саме на можливості потрібно звертати увагу в першу чергу. Більшість пилососів просто збирають пил, проте багато хто може застосовуватися для вологого прибирання, а інші екземпляри і зовсім можна використовувати в якості компресора.
Нарешті, зверніть увагу на ціни. І саме в цей момент Ви зрозумієте, що покупка пилососа - це дуже корисно і вигідно. Адже сучасні автомобільні пилососи коштують від декількох сотень до півтори, максимум-двох тисяч гривень. І лише деякі екземпляри дорожче. А витратити тисячу гривень на чистоту і порядок в салоні автомобіля - це, погодьтеся, дуже легко.
Вибрати і купити автопилосос можна на 130.com.ua з доставкою по Києву, Харкову, Одесі та Україні.