ТОП-10 способів викрадення автомобіля
На жаль, з появою нових технологій з'являється все більше способів викрадення транспорту. Ми вибрали найбільш популярні з них, починаючи з технологічних рішень і закінчуючи найпримітивнішими способами.
1. Угон за допомогою кодграббера
Мабуть, це найпопулярніший спосіб викрадення автомобіля у цифрову еру. Можливість отримати вподобану машину без «шуму і пилу» дала автомобільним злодіям стимул для освоєння цифрових гаджетів, які можуть обходити практично будь-який захист. З вигляду кодграббер схожий на звичайний брелок сигналізації, а принцип роботи досить простий. Коли власник ставить автомобіль на охорону, зловмисник перехоплює радіосигнал, а потім повторює його, щоб відкрити машину. Коли в автомобілі встановлена дешева автосигналізація, побороти її захист зможе навіть найпримітивніший граббер. Чим дорожче кодграббер, тим він більш функціональніший і, крім звичайного зчитування коду, він може визначати наявність додаткових захисних комплексів і подавляти сигнали GPS-трекерів, здатних визначити місцезнаходження викраденого авто.
2. Угон автомобілів з системою безключового доступу (Smart Key)
Як виявилося, викрасти машину з системою безключового доступу, яка все частіше зустрічається навіть в бюджетних моделях, простіше простого. У такому разі автозлодії використовують не простий кодграббер, а подовжувач штатного ключа (вудочку) — підсилювач сигналу від картки-ключа, яка присутня у водія, який вийшов з машини.
Цікавий факт! Нещодавно найбільша громадська організація автомобілістів з Німеччини ADAC перевірила 24 моделі популярних автомобілів з такою схемою запуску двигуна. У цей список потрапили такі машини, як Audi (A3, A4, A6), BMW 7-Series, Hyundai Santa Fe, Honda HR-V, Kia Optima, Mazda CX-5, Lexus RX450h, Mitsubishi Outlander, Toyota RAV4, Nissan Qashqai, Range Rover Evoque та інші. У підсумку, з усіх машин не владось відкрити тільки BMW i3. Хоча, двигун машини все одно завели.
3. Угон зі зломом електронних систем
Обійти включений іммобілайзер, який вимагає при запуску двигуна оригінальний ключ, для професіонала дуже легко. Одні і ті ж моделі працюють за схожими схемами, тому на чорних ринках можна знайти спеціальні «заводилки» для Mazda і Toyota. Таку штуку можна підключити до штатного діагностичного роз'єму, або до CAN-шини (до якої можна пробратися, просвердливши невеликий отвір в задній двері). Складні пристрої вміють зчитувати PIN-коди іммобілайзерів і програмувати транспондери, які в них входять. Є й альтернативний метод — дублювати деякі встановлені модулі (це, до речі, найпростіше для викрадача). Досвідчений викрадач за 1,5 хвилини зможе замінити, наприклад в Honda Civic, рідний електронний блок управління, запобіжний модуль і рідер замку запалювання на зовнішні, «прописані» між собою, і легко заведе машину, не маючи рідного ключа.
Як захиститися від злому систем електроніки?
В першу чергу, необхідно купити автосигналізацію з діалоговим кодом, яка здатна захистити машину від розбійного нападу, злому кодграббером, відмичкою, посилення радіосигналу, глушіння GSM-сигналу і навіть від евакуатора.
При цьому, гарний інсталятор знає особливості викрадення конкретних автомобілів і може підказати додаткові «штуки», які захистять авто ще при проникненні в салон. Механічний протиугінний блокувальник, блокування радіоканалу штатного ключа, діагностичного роз'єму або блоку управління — всі ці методи дійсно працюють.
4. Угон за допомогою автосервісу або дилера
Трапляється і таке, що викрадач заздалегідь має ключ або брелок автосигналізації від транспортного засобу. Таке може бути, якщо з ним у змові знаходяться ті люди, від яких ніяк не чекаєш підступу — співробітники СТО або автодилери. Часто дорогі машини викрадають прямо в день покупки, поки новий автовласник не встиг поміняти штатну охоронну систему на більш надійну або просто не розібрався у всіх її захисних функціях. До речі, ця ж схема працює і в разі купівлі б/у автомобіля. Якщо автомобіль повертається з мийки або сервісу, де він був тривалий час без нагляду, варто взагалі перевірити весь автомобіль. В першу чергу потрібно звернути увагу на проводку, чи є на ній ушкодження або зайві «скручування». Злочинці можуть заздалегідь відключити функцію блокування двигуна або поміняти розташування аварійних тросів відкривання капота. На додаток до цього, вони можуть «прописати» нові брелок і ключ, щоб вся охоронна система сприймала їх як рідних.
Як захиститися від викрадення після відвідування автосервісу або дилера?
В даному випадку найбільш надійна порада — постаратися не залишати автомобіль або хоча б ключі від нього в руках у неперевірених людей, адже випадків викрадення з автомийки або сервісу відомо багато.
5. Угон під час продажу автомобіля
Неприємність може статися не тільки при купівлі автомобіля, але і при його продажу. Схеми викрадення можуть застосовуватися абсолютно різні, але всі вони ґрунтуються на тому, що продавець втрачає пильність, бажаючи швидше попрощатися з автомобілем. У результаті — все таки прощається, але не так, як хотів. Наприклад, він може пустити викрадача за кермо, а сам при цьому залишає салон. Траплялося навіть таке, що «покупець» підміняв ключ при огляді машини, про що власниця навіть не здогадувалася.
Як захиститися від викрадення при перепродажу автомобіля?
Головне — це не розслаблятися до того моменту, поки не отримаєте грошей. Коли ключ і документи побували в чужих руках, їх обов'язково треба перевірити. Зловмисник намагатиметься відволікати або квапити, але піддаватися цьому не потрібно, інакше досвід продажу обійдеться занадто дорого.
6. Угон за допомогою евакуатора
Евакуатором, який забирає з вулиці припарковану машину, зараз нікого не здивуєш. Цим і користуються викрадачі. Для викрадення їм навіть не потрібно мати свій евакуатор — вони запросто можуть домовитися з фірмою або її водієм. Дар переконання і щедрість винагороди творять чудеса. Ну хіба не може солідний власник крутої тачки залишити всередині документи і ключі, а наворочена сигналізація випадково закрити двері в найвідповідальніший момент? Якщо у власника є гроші, то питання з евакуацією вирішується дуже легко.
Як захиститися від викрадення евакуатором?
Роботу злодія спрощує те, що при акуратній евакуації може спрацювати далеко не кожна охоронна система — в такій ситуації врятує датчик нахилу сигналізації, а також датчик переміщення. Тому варто подбати про покупку саме такої системи.
7. Угон «дідівським» способом
За статистикою більшість викрадених автомобілів — це не дорогі моделі, власники яких не шкодують грошей на установку найсучасніших охоронних комплексів, а бюджетні моделі. Їх крадуть з величезним задоволенням, адже такі машини відмінно підійдуть для здачі на металобрухт, для розбору на запчастини або просто покататися. А все із-за того, що викрасти такий транспорт простіше простого. Все як у GTA: розбити бокове скло, скрутити дроти і вперед! Ну в крайньому разі доведеться зламувати замок і відключати звичайну «сигналку» під капотом, якщо така взагалі є. Цим методом користувалися ще діди сучасних викрадачів, але він досі працює. Втім, і ця сфера діяльності не стоїть на місці. На чорному ринку можна знайти найрізноманітніші інструменти, починаючи від примітивних проворотов і вкруток і закінчуючи відмичками-декодерами, і так званими бамп-ганами для «пінових» замків. Вакцина від цього способу злому проста — необхідно посилити охоронний комплекс.
8. Угон із застосуванням насильства або крадіжки ключів
Найпростіший і найгрубіший спосіб — силою змусити власника віддати автомобіль або ключі від нього. Відомий випадок, коли викрадачі вкрали шість преміальних автомобілів, жорстоко розібравшись з водієм автовоза. Часто крадії працюють з кишеньковими злодіями. Зазвичай такі тандеми промишляють у великих торгових центрах, у яких є вуличні парковки. Якщо ключ з «прив'язаним» до іммобілайзеру брелоком вийшло витягнути ще на вході в магазин, у зловмисників буде вдосталь часу, щоб відігнати транспорт у «відстійник».
Єдине правильне рішення у такому випадку — бути дуже уважним і тримати ключі від машини в надійному місці.
9. Угон за допомогою виманювання водія з-за керма
Найбанальніший спосіб — прив'язати до бампера жерстяні банки. Коли водій чує неприємні звуки і виходить із салону, на його місце зі спритністю сідає зловмисник і махає услід рукою. Зараз викрадачі діють набагато винахідливіше. Наприклад, вони клеять на заднє скло папірець, який заважає огляду. Або просто складають бічне дзеркало з пасажирської сторони, що можна виявити вже під час маневрування. Кидають під колеса крихкий, але великий предмет. Деякі викрадачі закріплюють пластикову пляшку межах колісної арки — шумно і не відразу можна зрозуміти, що взагалі відбувається. Також варто бути уважнішими в ситуації, коли з проїжджаючого поруч автомобіля водієві жестами вказують на проблеми, наприклад, з заднім колесом. В принципі, жоден з цих методів не буде працювати, якщо власник автомобіля заглушить двигун і забере з собою ключі.
10. Угон за допомогою провокації
На дорозі вистачає і театральних вистав. Викрадачі можуть зі спритністю пограти на почуттях жертви. Наприклад, вони можуть імітувати ДТП, кидаючись під колеса або падаючи з проїжджаючого поруч мопеда або велосипеда. Допомогти їм може і вуличний жебрак, в обов'язки якого входить ображати водія, робити провокації у вигляді бризок водою у відкрите вікно, ударів по автомобільному кузову. У таких ситуаціях йде розрахунок на те, що водій захоче допомогти потерпілому або покарати провокуючого, вискочить з машини, забувши про все на світі. Найголовніше, що ключ залишиться в замку запалювання. Більшого злочинцям і не потрібно.
Висновок
Як показує практика, не можна бути повністю впевненим у тому, що автомобіль не зможуть або не будуть викрадати. Але застрахуватися від цього необхідно кожному автовласнику.
В цілях попередження і запобігання угону ми рекомендуємо дотримувати наступних правил:
- Не можна залишати автомобіль з відкритими дверцятами та ключами в замку запалювання.
- Необхідно уникати парковок на тривалий час у безлюдних, а також неосвітлених місцях.
- Автомобіль повинен перебувати під наглядом. Крім того, в ньому має бути сучасна охоронна система. (система GPS-моніторингу, механічні та електронні пристрої, які перешкоджають несанкціонованому доступу в салон і запуску двигуна). Купити автосигналізацію у Львові, Івано-Франківську, Тернополі можна на 130.com.ua з доставкою по Україні.
Якщо ж угон транспортного засобу все-таки стався, власнику без зволікань необхідно звернутися в поліцію і надати поліцейським всю необхідну інформацію, яка може сприяти в пошуку автомобіля та встановленню осіб, які вчинили злочин.